Svjetski dan djece obilježava se svake godine na današnji dan jer je tog dana 1989. godine usvojena Konvencija o pravima djeteta.
Ured pravobraniteljice za djecu smatra kako je nasilje u obitelji najčešći oblik nasilja kojem su djeca izložena.
Istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj više od trećine roditelja smatra prihvatljivim tjelesno kažnjavanje djece, iako je ono zakonom zabranjeno.
- Prijave koje ured prima najčešće se odnose na povrede prava djece u odgojno-obrazovnom sustavu te u području obiteljske skrbi, a na trećem mjestu je nasilje i zanemarivanje djece. - rekla je pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević.
Prošle godine su zaprimili 2004 prijave, među kojima su se 478 odnosile na obrazovna prava, 426 na roditeljsku skrb, te 269 na nasilje nad djecom i zanemarivanje.
Najveći broj prijava odnosio se na nasilje u obitelji čak njih 76.
Iako podaci govore da je svako peto dijete žrtva nekog oblika nasilja u Hrvatskoj, a svako treće putem društvenih mreža, Pirnat Dragičević navodi da je fizičko i psihičko nasilje nad djecom još češće od toga.
- Kad je riječ o nasilju i zanemarivanju u obitelji valja imati na umu da se mnogi slučajevi uopće ne prijavljuju – zbog straha, srama, nepovjerenja u sustav, ali i neprepoznavanja da određena ponašanja predstavljaju nasilje. - nadodala je.
Proteklih godina ured pravobraniteljice najviše je upozoravao na blage presude za spolno zlostavljanje djece.
Lani su prijavljena 804 kaznena djela spolne naravi na štetu djece, što je 231 više u odnosu na 2020.
Samo 56 osuđenih za spolno zlostavljanje dobilo je bezuvjetnu kaznu.
Pravobraniteljica ističe da je potrebno mijenjanje sudske prakse i uvođenje obavezne edukacije sudaca koji donose odluke o kažnjavanju počinitelja seksualnog nasilja nad djecom.