U nastavku suđenja za željezničku nesreću u Rudinama, na splitskom Županijskom sudu svjedočio je Žarko Rogan (72), kojem je supruga tada poginula, a dvije unučice lakše su se ozlijedile jer ih je zaštitio svojim tijelom. On je sa ženom i unučicama tog kobnog 24. srpnja 2009. putovao iz Zagreba u Split. Žarko je cijeli svoj radni vijek proveo u Njemačkoj gdje je radio na kočionim sustavima raznih vozila od auta do vlaka i aviona.
- Kad smo prošli Gračac više se nije čula škripa kočnica. Kad vlak koči kočnice moraju škripati, a to se uopće nije čulo. Primijetio sam i da strojovođa često korist takozvani "retarder", drugi način kočenja. U Kninu sam primijetio da je vlak stao dosta dalje nego što je trebao, odnosno da se nije zaustavio gdje je trebao. Ženi sam tad rekao: Nećemo živi stići do Splita - prisjetio se Rogan putovanja.
Vlak je prema njegovim riječima nastavio voziti normalno, ali samo do Miljevačkog platoa, gdje je vozio po ravnici:
- Kad smo se počeli spuštati prema Perkoviću vlak je vozio prebrzo, a u nagibima bi krov dodirivao stijene pored pruge. Po vlaku su letjele čaše i razni predmeti, u nekim trenucima imao sam osjećaj da lebdimo. Ipak smo stigli do Perkovića, a jednom mladom paru koji se tamo iskrcao rekao sam da su pravi srećkovići - ispričao je Rogan.
Prava katastrofa tek je slijedila, a putnici su bili sleđeni od straha:
- U jednom trenutku upitao sam konduktera zašto strojovođa vozi tako suludo. Uskoro smo dodatno ubrzali i krovom vlaka udarali u stijene. Legao sam na unuke i čvrsto ih obuhvatio rukama, dok je supruga ostala nešto dalje. Kad smo izletjeli s tračnica nastao je kaos. Ljudi su vrištali, bilo je krvi na sve strane, a osjetio se i miris nafte. Brzo sam s unukama izašao iz vlaka, a mojoj supruzi nije bilo spasa - grcajući u suzama ispričao je Rogan.
Još je dodao kako je kao kršćanin optuženima sve oprostio, ali i dodao da ne može shvatiti neodgovornost za tuđe živote. Pred sudom se još pojavilo troje oštećenika koji su izgubili članove obitelji u nesreći, a saslušavanje svjedoka nastavlja se u srijedu.
Podsjetimo, u optužnici se za općeopasnu radnju sa smrtnom posljedicom terete bivši direktor poslova ekologije i zaštite u Infrastrukturi HŽ-a Ivan Medak, direktor tvrtke Intrade Ivan Tomašković, Jozo Bazina koji je bio savjetnik u toj tvrtki, šef protupožarne zaštite HŽ-a u Splitu, Drago Rogulja te vatrogasac Branko Tišljar. U tragičnoj nesreći poginulo je šestero ljudi.