Međunarodno poznati britanski reporter Jeremy Bowen za BBC je opisao zašto je 2007. godine odlučio u Haagu svjedočiti protiv Slobodana Praljka. Kaže da je general bio bijesan zbog činjenice da mu se sudi.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Bio sam svjedok tužiteljstva u slučaju protiv Praljka i suoptuženika u Haagu. Ispitivao me Praljak, potpuno bijesan jer mu se sudi zbog, kako je on to rekao, obavljanja dužnosti koju je imao. Svjedočio sam jer sam te 1993., u jeku rata, vidio što su sve učinili u Mostaru, na jugu zemlje. Srušili su 400 godina Stari most, bio je to simbol stare Bosne koji su htjeli razoriti. Uništenje mosta bila je samo jedna stavka na dugoj listi ratnih zločina - kazao je reporter Bowen.
'Htio je etnički čistu državu'
Bošnjački vojnici koji su bili zatočeni na istočnoj strani Mostara 1993.godine, nastavlja Bowen, zajedno sa s tisućama civila, suprotstavljali su se snagama bosanskih Hrvata na čelu sa Slobodanom Praljkom.
- Osuđen je za ubojstva brojnih civila, poput Franje Pavlovića kojem sam zajedno s njegovom suprugom pokušao pomoći. Ipak, već je bio mrtav - ispričao je Bowen te istaknuo kako su civili gubili život jer su Praljak i suoptuženici htjeli uspostaviti etnički čistu državu bosanskih Hrvata.
'Hrvatske snage su ubijale, silovale i etnički čistile..'
- Sud je to proglasio udruženim zločinačkim pothvatom. Njihovi zločini uključivali su raseljavanje civila, većinom muslimanske vjeroispovijesti. Njih su htjeli usmrtiti ili otjerati. I noću sam viđao civile kako pod napadima bježe preko linije razgraničenja u istočni dio grada. Ove su snimke korištene kao dokaz na suđenju Praljku. Iz prve ruke čuo sam priče o ubojstvima, silovanjima i etničkom čišćenju koje su provodile hrvatske snage - kazao je novinar Bowen.
Žrtve su, smatra, zahvaljujući Međunarodnom sudu za bivšu Jugoslaviju, doživjele barem dio pravde.
- Zadaća suda je da osudi najgore ratne zločince koje Europa nije vidjela još od nacista. Ona ne smije biti pod sjenom samoubojstva Slobodana Praljka - ispričao je Bowen.
* Žalbeno vijeće suda u Haagu potvrdilo je u srijedu osuđujuće presude koje su donesene u svibnju 2013 na suđenju Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću. Prlić je osuđen na 25 godina zatvora, Stojić na 20 godina, Praljak na 20 godina, Pušić na 10 godina zatvora, Ćorić na 16 i Petković na 20 godina zatvora. Žalbeno vijeće je potvrdilo da su šestorica optuženih, zajedno s tadašnjim visokim rukovoditeljima Republike Hrvatske, bili ključni sudionici u udruženom zločinačkom pothvatu s ciljem etničkog čišćenja bosanskih Muslimana počinjenjem zločina protiv čovječnosti, teškim kršenjima Ženevskih konvencija i drugim ratnim zločinima.
POGLEDAJTE VIDEO: