Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) jako je nesretna zbog imena poput ptičje gripe, legionarske ili Creutzfeldt-Jakobove bolesti.
WHO bi mogao postati predmet sprdnje u pokušaju da zaštiti životinje od pokolja i nacije od progona, jer ne kreće od toga da urazumi čovječanstvo nego, kako smatraju kritičari iz struke, od utjerivanja neumjerene političke korektnosti. Prije tri dana WHO je u Ženevi pozvao znanstvenike, vlade i medije na akciju odabira imena za nove bolesti koja bi najmanje moguće štetila nacijama i ekonomijama. Dr. Keiji Fukuda, pomoćnik direktora za zdravstvenu sigurnost, objasnio je da je WHO posljednjih godina primijetio negativne utjecaje nekih epidemija na, primjerice, svinje i druge životinje, kao i na ljude zbog bolesti poput bliskoistočnog respiratornog sindroma. WHO je zato to odlučio zaustaviti.
Kažu da žele štititi životinje od histeričnih pokolja tijekom epidemija, ali i dostojanstvo služavki, Nijemaca, Španjolaca...
- Nekima se to može činiti nebitnim, ali smo vidjeli da su neka imena bolesti prouzročila progone nekih etničkih i vjerskih zajednica, da su postavila prepreke slobodi putovanja i trgovine ili bila okidač za nepotrebne pokolje životinja koje se uzgajaju za hranu - smatra Fukuda.
I postavio je top listu loših odabira imena. Jedno od njih je, jasno, ptičja gripa, što doista podsjeća i na prizore iz Hrvatske kad su i neke službene osobe automatskim oružjem rešetale perad. Tad se ispostavilo da kokice, osim što objektivno nisu bile ništa krive, nisu bile ni bolesne. Ali bez obzira na to, nitko se nije pretrgnuo da kaznama ili temeljnim obrazovanjem privede pameti one koji su ubijali piliće u općoj histeriji pred epidemijom.
Imena nekih bolesti izazvala su progone vjerskih i etničkih zajednica te smanjila slobodu kretanja
Za WHO nisu poželjna ni prezimena znanstvenika koji su zaslužni za istraživanje bolesti, pa se na crnoj listi našla Chagasova bolest. Ne dao Bog da se više ponovi španjolska gripa, ali ni neko slično imenovanje, jer Španjolci, smatra WHO, nisu krivi. I dok neki prigovori i imaju smisla, poput izbjegavanja izraza poput “fatalni”, “nepoznati”, “epidemijski”, kako bi se izbjegla panika, navođenje legionarske bolesti kao lošeg primjera koji bi neku profesiju mogao dovesti na stup srama doista je neobičan doživljaj svijeta od organizacije koja je 2014. opako loše startala s intervencijom u ebolom zahvaćenim područjima u zapadnoj Africi, a što je poslije života koštalo nekoliko tisuća ljudi.
Izbjegavajte izraze koji upućuju na profesionalnu pozadinu, poput legionarske bolesti
Baš svaki put svinjarije sa svinjskom gripom
A kako bi se osjećali ljudi kad bi koja svinja pokupila gripu od čovjeka i onda to nazvala ljudskom gripom? Svinjska gripa je inače ili gripa tipa C ili neki od podtipova gripe A.
Služavkino koljeno, a što kažu sindikati?
Prepatellar bursitis latinski je izraz za upalu nekih mekih tkiva s prednje strane koljena. Sporna je engleska inačica autoimunog poremećaja koji u prijevodu znači “služavkino koljeno”, što, smatra WHO, vrijeđa cijelu jednu profesiju.
Majmunske boginje, kako s tim na kraj?
Riječ je o zoonozi, takvoj bolesti koja s majmuna ili glodavaca nekad prijeđe i na čovjeka. Izbor imena bio bi logičan da od ove bolesti glodavci ne obolijevaju češće nego majmuni.
Rubeola bi mogla vrijeđati Nijemce
I opet je problem s engleskim. Dva liječnika koji su u 18. i 19. stoljeću prepoznali i opisali rubeolu bili su Nijemci. A to je onda bilo dovoljno da britanski liječnici rubeolu nazovu “njemačkim ospicama”.