To je to što me zanima!

'Švicarac': Od dobre prilike do kredita koji im je uništio živote

Tečaj švicarskog franka desetljećima je bio stabilan, nije previše varirao, a valuta je uvijek slovila kao sigurna luka. No, stvari su se promijenile početkom krize 2008.
Vidi originalni članak

PROSINAC 2002. 

Niski franak - samo sjećanje

Tečaj švicarskog franka desetljećima je bio stabilan, nije previše varirao, a valuta je uvijek slovila kao sigurna luka.

POČETAK - 2004. 

Pojava "jeftinih" kredita na tržištu

Kamate kredita vezanih za valutu CHF bile su 20 posto manje od onih vezanih za euro. U ponudi su ih imale sve najveće banke u Hrvatskoj.

SRPANJ 2007. 

Švicarci postaju jako popularni

Jedan švicarski franak 1. srpnja 2007. vrijedio je nevjerojatnih 4,4 kune. Krediti su se neprestano reklamirali.

Sanjin Strukić/PIXSELL

KRIZNA 2008.

U banani smo, rekao je Ivo Sanader

Svjetska gospodarstva potresla je velika gospodarska kriza koja se nepovoljno odrazila i na razvoj hrvatske privrede.

UPOZORENJA 2009.

Rohatinski: Na rizik smo upozorili

Osim tečaja, rate dužnicima rasle su i zbog mijenjanja kamatnih stopa. Rohatinski tvrdi da oni tu ne mogu ništa, a da su o rizicima kredita u francima govorili 2006. i 2007.

SRPANJ 2009.

U dvije godine duplo veći tečaj

Švicarski franak sad vrijedi više od sedam kuna. Već 125.000 ljudi diglo je kredite. Najviše njih dugoročne - stambene.

KOLOVOZ 2011.

Građani osnivaju Udrugu Franak

Banke nisu ljude upozorile na moguće rizike, tvrde udruženi građani. Rate su nekima porasle i 100 posto. Spremaju se na kolektivnu tužbu. 

Marko Lukunić/Pixsell

TUŽBA 2012.

CHF nam je bio jedina opcija

Bankari su nas nagovarali da uzmemo povoljne kredite, tvrde dužnici. Banke tvrde da su se kamate dizale zbog troškova prema matičnim bankama.

SRPANJ 2013.

Presedan: Nepravomoćna odluka suca

Banke su povrijedile interese potrošača, radile su suprotno zakonu. Samovoljno su povećale kamate, nisu smjele ponuditi kredite s valutnom klauzulom, rekao je sudac Dobronić.

SRPANJ 2014.

Pravomoćna - potvrđen samo dio presude

Visoki trgovački sud potvrdio je dio presude koji se odnosi na ništetnost promjenjive kamatne stope, a Sberbanku potpuno je oslobodio.

SIJEČANJ 2015. 

Franak nikad viši u povijesti, Vlada odlučila intervenirati

Dok se čeka revizija Vrhovnog suda pravomoćne presude, dužnici podižu privatne tužbe i traže povrat sredstava. Tečaj franka je rekordan, danas je na 7,8 kuna.

Idi na 24sata

Komentari 82

  • busybee 28.01.2015.

    pitam se samo, sto ce u skoroj buducnosti biti s nama koji kredite u eurima imamo.. jer obzirom na sve do sada videno, cisto sumnjam da ce izaci na dobro

  • Jozo Beč 28.01.2015.

    žalostno šta uradiše ovom i tako vec jadnom narodu...uzimaju ljudima da nemaju kruha da bi bili još bogatiji..di nećes tu postat kriminalac....

  • morskivuk 28.01.2015.

    I ja sam dignuo kredit za stan na 30 godina, I kad sam rekao da zelim u Eurima- logicno jer je kuna vezana za Euro, svi su mi govorili da sam budala I smijali mi se u facu kako placaju male rate. A sad? Da li bih se I ja njima trebao smijati? Lakomi ljudi, sami su potpisali ugovor kao I valutnu klauzulu. Sami su odgovorni za kredit. Zna se da drzava gleda samo kako ugrabiti svoj dio kolaca kao I banke, nema razlike - oni su na istoj strani.

Komentiraj...
Vidi sve komentare