To je to što me zanima!

Svi trebaju znati računati PDV, površinu kupaone i cijenu puta

Profesor Toni Milun smatra da se matematika najlakše uči uz primjere iz svakodnevnog života od kojih imamo koristi. Kao primjer navodi postotni račun
Vidi originalni članak

Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku. 

Ako im zadatak nije posve jasan, učenici ga i ne pokušavaju riješiti. Nisu snalažljivi, nedostaje im znatiželje, smatra profesor matematike Toni Milun. Ponekad je, nastavlja, dovoljno izračunati dio zadatka, pa će doći do ideje kako nastaviti dalje. Nažalost, đaci prečesto odustaju od rješavanja.

Jedan je to od najvećih problema, smatra profesor, zbog kojeg učenici imaju problema s matematikom. Učenici se nakon sata jedva sjećaju pojedine matematičke formule, ali kako je primijeniti u svakodnevnom životu, većina ipak ne zna.

- Postotni račun je nešto s čim se svaki čovjek zaista susretne tijekom svog života, a ne nauči se dovoljno dobro tijekom školovanja. Prekratko je vrijeme koje učenici tijekom školovanja provedu na učenje postotaka, a velikom dijelu učenika nisu intuitivno jasni. Predlažem u svaku nastavnu cjelinu uvrstiti zadatke s postotnim računom - navodi primjer profesor koji je prvi u Hrvatskoj pokrenuo besplatne instrukcije iz matematike - na internetu. Pokrenuo je web portal uz koji matematika postaje tako jednostavna. U kratkim videoisječcima učenike vodi kroz rješavanje pojedinog zadatka, a istodobno objašnjava zašto je to tako. Nakon njega takva predavanja postala su hit u Hrvatskoj i đaci ih sve češće koriste. Milun ističe da mu je cilj bio pomoći djeci koja su slabija u matematici. No iskustvo pokazuje da su filmovi vrlo korisni i boljim učenicima, za ponavljanje gradiva s nastave ili pripremu državne mature. Besplatna su i dostupna svima u bilo koje doba. Upravo je matematika predmet iz kojeg naši učenici najčešće uzimaju instrukcije. Milun se već godinama zauzima da se nastava matematike iz korijena promijeni.

- Uvijek sam za raznolikost u obrazovanju i davanje prilike mladima da izraze svoju kreativnost i osobnost. Postoje brojne mogućnosti kako osuvremeniti obrazovanje: uvesti šah, ples, origami, domaćinstvo i slično u škole - rekao je. Navodi za primjer Armeniju u kojoj je šah uveden kao obvezan predmet u nižim razredima osnovnih škola. - Šah razvija proceduralno razmišljanje, uči učenike uzročno posljedičnoj vezi, strateškom planiranju. Učenici se uče donositi ozbiljne odluke u teškim situacijama - objašnjava Toni Milun.

- Stavio bih naglasak na osnove i primjenu u svakodnevnom životu i u ostalim znanostima - zaključuje profesor Milun te nam otkriva 10 lekcija koje bi baš svako dijete trebalo znati kad završi školovanje.

10 stvari koje svaki učenik mora znati iz matematike    

 Postotni račun: Koliko iznosi PDV u cijeni nekog proizvoda, ako je stopa PDV-a 25%? Koliko iznosi neto plaća ako je poznat iznos bruto plaće, te postoci izdvajanja iz plaće: doprinosa, poreza i prireza? Što će se dogoditi s cijenom proizvoda ako najprije poskupi za 10%, a potom pojeftini za 10%?

Računanje površine: Izračunati broj pločica potrebnih da bi se popločio pod i zidovi u kupaonici ako su poznate dimenzije pločica i kupaonice.

Osnovne računske operacije: Koliko će koštati putovanje iz jednog mjesta u drugo ako je poznata udaljenost ta dva mjesta, potrošnja benzina automobila, cijena benzina te cijena cestarine.

Omjeri i proporcije: Na temelju zemljopisne karte procijeniti udaljenost između dva mjesta u prirodi, ako je poznato mjerilo karte. Također iz podataka na karti procijeniti površinu jezera ili određene države.

Jednostavni kamatni račun: Izračunati koliko mjesečno iznose kamate koje plaćamo banci ako nam je tekući račun „u minusu“.

Složeni kamatni račun: Budući da svi uzimamo kredite za stan, automobil, obrazovanje ili nešto drugo, trebali bismo znati izračunati mjesečni anuitet takvog kredita.

Primjena računskih operacija: Izračunati dobit tvrtke ako su poznati troškovi poslovanja tvrtke, prodajna cijena proizvoda i broj prodanih komada.

Geometrija prostora: Izračunati koliko moramo kartona potrošiti da bismo napravili paket u koji bismo smjestili zadani predmet: npr. paket u obliku kvadra u koji bismo smjestili bocu ulja zadanog promjera i visine

Eksponencijalna funkcija: Znati izračunati rok trajanja nekog proizvoda ako se štetne bakterije množe prema eksponencijalnom pravilu.

Tumačiti grafikone: Razumjeti različite grafičke prikaze podataka.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.

Idi na 24sata

Komentari 71

  • Ira27 04.11.2015.

    Evo ja već godinama imam pitanje na koje mi nitko ne zna dati pravi odgovor pa se možda profesor javi :-) Dakle ako znamo da se po zakonu ugovara bruto plaća koja u sebi sadrži 20% mirovinskom I i II stupa, zašto se onda kad računamo neto plaću doprinosi za mirovinsko ne izbijaju nego se računaju na svotu koja ih već sadrži?!

  • PetraMamić 01.11.2015.

    mrzim matematiku!i svog profesora iz srednje koji nam je davao zadatke sa prijemnog za pmf!

  • Zabar 01.11.2015.

    Ako bi znali ovu matematiku onda bi banke propale nebi imale profit Ovo jedan mnogi istina da banke vladaju i upravljaju ekonomijama mali drzava!

Komentiraj...
Vidi sve komentare