Park Maksimir, star gotovo dva stoljeća, u sebi skriva brojne životinje i još više njihovih jedinstvenih rekorda. O svima, već 90 godina, brinu zaposlenici zagrebačkog Zoološkog vrta.
- U vrtu imamo par balijskih čvoraka. U prirodi ih je donedavno bilo samo šest, i to je najrjeđa vrsta koju imamo - rekao nam je edukator ZOO-a Krešimir Kovačec. Osim njih, vrt ima i nojeve, najveće ptice na svijetu, te zelenokrile are, najveće papige na svijetu. Od poznatih rekordera u vrtu izdvaja se i gepard Sifa, koja u sprintu može postići brzinu od 110 kilometara na sat. Njezini mačji rođaci, lavovi, najveće su spavalice u vrtu. U sanjarenju provedu i do 20 sati, a kad se ne odmaraju, uživaju u novoj nastambi.
Vrt je počeo i s proširenjem prostora za smeđe medvjede koji drže rekord u jelu.
- Svaki od naših smeđih medvjeda, Gorana i Ete, na dan pojede 20 kilograma hrane. Prestigli su čak i patuljaste vodenkonje - kaže edukator. Medvjede možemo naći i u hrvatskim šumama, no u prirodi više nema sabljorogih oriksa i europskih bizona. Zagreb je jedno od rijetkih mjesta koje ih je uspio sačuvati od izumiranja. A mogu se pohvaliti i s rekordima u svijetu majmuna.
- Najmlađi stanovnik vrta je maleni majmun kapucin. Star je samo tjedan dana - pohvalio se edukator. Kao najpametnijeg pripadnika izdvojio je zagrebačke čimpanze, koje su ljudima jedni od najbližih srodnika.
U vrtu žive i najmanji majmuni na svijetu, patuljasti marmoseti. Narastu do 15 centimetara i teški su samo 140 grama. Inače žive u Južnoj Americi, a pošto su jako brzi, mnogi ih ne vide dobro pa ih zamijene s vjevericama. Mir u vrtu često remete majmuni urlikavci, inače njegovi najglasniji stanovnici. Njihov zov može se čuti s tri kilometra udaljenosti.
Najstariji stanari vrta, koji su u njemu više od polovice njegova postojanja, su krokodili. Stigli su 1974. te su i dalje zdravi i vitalni.