Sanadera se teretilo za prodaju HEP-ove jeftine struje tvrtkama kojima je na čelu bio Robert Ježić, koji je također oslobođen, kao i za davanje zajma HEP-a Diokiju i drugoj Ježićevoj tvrtki.
Sanadera i Ježića USKOK tereti da su potaknuli Ivana Mravka, tadašnjeg predsjednika uprave HEP-a, da Ježićevim tvrtkama proda struju mimo cijene. Mravak je kaznena djela priznao, no u međuvremenu je preminuo.
Bivši premijer Ivo Sanader danas je na zagrebačkom Županijskom sudu proglašen krivim za ratno profiterstvo u aferi Hypo. Nepravomoćno su ga osudili na dvije i pol godine zatvora zbog primanja provizije u ratno doba od austrijske Hypo banke.
Naloženo mu je i da u roku od 15 dana od pravomoćnosti presude uplati 3,61 milijun kuna. U kaznu mu se uračunava vrijeme koje je proveo u istražnim zatvorima nakon što mu je izrečena nepravomoćna presuda 2012. godine. Po tome, ovu kaznu je već odslužio.
Sud je ponovno utvrdio da je Sanader počinio kazneno djelo ratnog profiterstva.
Non to nisu sve afere uz koje se veže bivši premijer. Donosimo pregled ostalih slučajeva Ive Sanadera.
Planinska
U aferi Planinska u travnju prošle godine Sanader je osuđen na četiri i pol godine zatvora te mu je naloženo vraćanje 17,5 milijuna kuna. Sanader je proglašen krivim po USKOK-ovoj optužnici da je 'pomogao' bivšem saborskom zastupniku HDZ-a Stjepanu Fioliću da 2009. po cijeni znatno većoj od tržišne proda zgradu u Planinskoj ulici u Zagrebu Ministarstvu regionalnog razvoja. Tako je proračun oštećen za 15 milijuna kuna, a Sanader je od Fiolića, prema presudi, dobio proviziju od deset milijuna kuna i milijun eura. Uz Sanadera, u tom je slučaju osuđen i Fiolić, koji je sve priznao i teretio Sanadera, kao i bivši ministar Petar Čobanković. Odluka Vrhovnog suda o podnesenim žalbama još se čeka.
Fimi media
U aferi Fimi media Ivo Sanader i suoptuženi terete se za izvlačenje sredstava iz javnih poduzeća preko marketinške agencije Fimi media, koja su se zajedno s neevidentiranim donacijama slijevala u crni fond HDZ-a. Prvo suđenje okončano je 2014. i završilo je osuđujućom presudom. Sanader je dobio ukupno devet godina zatvora i obvezu vraćanja ilegalno stečenih 15,2 milijuna kuna. Međutim, godinu dana poslije Vrhovni sud ukinuo je prvostupanjsku presudu i predmet vratio na ponovno suđenje. Ponovljeni postupak ušao je u završnu fazu, ali je zbog ozbiljnih zdravstvenih problema vlasnice Fimi medije, suoptužene Nevenke Jurak, nedavno došlo do 'zastoja'.
INA-MOL
U aferi INA-MOL Ivo Sanader bio je pravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija. Radilo se o optužbi da je s Hernadijem dogovorio da će za 'proviziju' od 10 milijuna eura učiniti sve što je potrebno da MOL dobije prevladavajuća upravljačka prava nad Inom u pregovorima koji su se vodili oko izmjena i dopuna međudioničarskog ugovora. No Ustavni sud ukinuo je tu presudu, a ponovljeno suđenje tek bi sada trebalo početi, ovaj put i protiv odsutnog Hernadija, optuženog za davanje mita.
HEP TLM
Nadležno zagrebačko tužiteljstvo formalno nije donijelo odluku o obustavi postupka, ali je zapravo odustalo od ponovnog podizanja optužnice protiv Ive Sanadera u aferi HEP TLM, u kojoj se bivšeg premijera teretilo zbog sumnji u nezakonitu prodaju jeftine struje šibenskom TLM-u i dalje Aluminiju Mostar. Optužba je bila 'teška' čak 650 milijuna kuna. No, optužnicu podignutu 2013. tužiteljstvo je ubrzo povuklo radi dorade. Rok za podizanje nove optužnice bio je godinu dana, a s obzirom na to da ona nije podignuta, po slovu zakona postupak se smatra obustavljenim.