To je to što me zanima!

'Švedski model u Hrvatskoj ne može funkcionirati jer tu mladi žive s roditeljima do 35. godine'

Treba imati na umu da kod pronalaska cjepiva treba proizvesti milijarde doza cjepiva i distribuirati ga, a taj proces traje godinama. Potom se postavlja pitanje koliko će dugo trajati imunost koju smo stekli cijepljenjem.
Vidi originalni članak

Prof. dr. Zlatko Trobonjača s Katedre za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci za Novi list komentirao je razvijanje cjepiva protiv korona virusa u Rusiji i Velikoj Britaniji.

POGLEDAJTE VIDEO: Ispovijest pacijentice oboljele od korone

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

– Razlika je što se rusko cjepivo temelji na ljudskom adenovirusu dok je kod britanskog cjepiva riječ o adenovirusu čimpanze. Problem kod ruskog cjepiva je u činjenici što virusni vektor može stvoriti imunost i protiv samog vektora što nije slučaj s britanskim cjepivom kod kojeg nas pak zabrinjava nuspojava kod pacijentice tijekom ispitivanja koja je razvila mijelitis - rekao je i dodao da, iako je brži dolazak cjepiva dobra vijest, još ne znamo hoće li vakcinacija zaustaviti pandemiju.

STOŽER: U Hrvatskoj 508 novozaraženih, sedmero ljudi je preminulo

-  Treba imati na umu da kod pronalaska cjepiva treba proizvesti milijarde doza cjepiva i distribuirati ga, a taj proces traje godinama. Potom se postavlja pitanje koliko će dugo trajati imunost koju smo stekli cijepljenjem. Ako imunost na virus bude kratka, to znači da ćemo se morati revakcinirati, a to nam onda otvara pitanje nuspojava daljnjih cijepljenja - objašnjava Trobonjača.

Dotaknuo se i tzv. 'švedskog modela'.

- Švedski model možda može funkcionirati u zemljama poput Švedske, ali ne i u zemljama kao što je Hrvatska. U Švedskoj se mladi osamostaljuju u dobi od 18 do 20 godina kada odlaze iz roditeljskih domova dok kod nas ta dob u prosjeku iznosi oko 35 godina te mnogi mladi žive u višegeneracijskim kućanstvima pa je na ovaj način nemoguće zaštiti starije osobe - rekao je Trobonjača za Novi list.

Sve o situaciji s koronavirusom pratite OVDJE.

 

Idi na 24sata

Komentari 72

  • 12.10.2020.

    Često se stranci sprdaju s time, pa evo moje osobno iskustvo. Radim za otprilike, 5 tisuća kuna, živim u manjem gradu. Unatoč manjoj sredini, cijene stanova su poveće. Na stan s režijama mi ode oko 2200kn, troškovi goriva do posla su mi oko 900kn, poslodavac računa valjda diretkne zračne udaljenosti, pa mi pokrije oko 150kn. Tu je još cestarina da ne idem makadamom, pa bi trenutne troškove zaokružio na 3000kn. Pretplata mobitela s ratom uređaja (koja mi je internet u stanu) plaćam 400kn. Već smo na 3400, a meni ostaje 1600kn za hranu i 'džeparac'. A samac sam bez djece. Ukoliko se dogodi kakav kvar, evo problema za mjesečni budžet. Pa se onda čudom čude kako mladi, pogotovo s minimalcem, ostaju živjeti kod roditelja?

  • 12.10.2020.

    Imamo zato APN koji stimulira građevinsku mafiju da na rubnim dijelovima grada prodaje stanove po 2000 eura i više

  • laky03348 12.10.2020.

    ne žive mladi sa obiteljima do 35 godine,,nego cijeli život,,jer nemaju mogučnosti da si kupe stan,ili sagrade kuću,,jer zarađuju minimalno,a cijene prenapuhane,,tako bolje da ne uljepšavamo istinu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare