To je to što me zanima!

Šveđani izradili simulaciju: Radioaktivni oblak nuklearke išao bi južno pa ravno u Moskvu

Na pitanje koliko bismo vremena imali pripremiti se za eventualnu nuklearnu katastrofu, Babić je rekao da iskustva pokazuju da vremena zapravo – nema i da se treba pripremiti prije nego što se nešto dogodi
Vidi originalni članak

Dinko Babić, s Instituta za medicinska istraživanja, gostovao je u Novom danu i govorio o mogućim posljedicama dođe li do nuklearne katastrofe.

POGLEDAJTE VIDEO:

“Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada od 1959. godine na svakodnevnoj razini prati stanje o radioaktivnosti u okolišu. Mi to svake godine radimo, pa radimo i sad. Ništa nije zabilježeno, imamo uređaje koji rade non-stop i dosad se ništa nije dogodilo. To su vrlo osjetljivi uređaji”, rekao je Babić.

“Uređaj mjeri dozu zračenja, to je energija deponirana po masi koja dolazi od ionizirajućeg zračenja, ona mjeri sve. To nam je sustav za rano upozorenje, kad vidimo nešto što ulazi u crveno područje van normale, onda se kreće na analitiku drugih stvari”, rekao je Babić, dodavši da se može vidjeti što točno znači i kojim intenzitetom.

PRATITE IZ MINUTU U MINUTU Bitka za gradove Mariupolj i Kijev: Ukrajina želi osigurati slobodan odlazak civila s bojišta

Pomno se prati i stanje u Ukrajini, rekao je.

“Mi smo dio jedne opće europske i svjetske mreže, ta mreža je nakon černobilske katastrofe izrazito gusta, svi je prate i mi preko mailova dobivamo najnovije podatke ako se radi o nečemu sumnjivom. Da se nešto dogodi, mi bismo mailom odmah dobili uputu da se posvetimo točno tome. Radioaktivnih tvari ima jako puno i morate znati na što se i kad koncentrirati”, rekao je.

“Neki dan smo dobili mail od kolega iz Švedske, ljudi koji se bave atmosferskim prilikama i koji su napravili simulaciju što bi se dogodilo da dođe do curenja iz černobilske nuklearke i to je pokazalo da bi taj radioaktivni oblak otišao prvo malo južno pa bi onda otišao direktno na Moskvu”, rekao je Babić.

Govoreći o opremi kojom raspolažu, Babić je rekao da se to koliko je ona osjetljiva može pokazati primjerom. “Mi smo bez problema osjetili Fukushimu. Da se dogodi nešto bliže, sigurno bismo to opazili”, rekao je Babić.

ROĐENI POD KIŠOM GRANATA Kijevsko rodilište jednako radi i pod ruskom opsadom: 'Nadam se da će mi sin živjeti u miru'

Na pitanje koliko bismo vremena imali pripremiti se za eventualnu nuklearnu katastrofu, Babić je rekao da iskustva pokazuju da vremena zapravo – nema i da se treba pripremiti prije nego što se nešto dogodi. “Prema iskustvima iz Černobila i iz Fukushime, ovisno o vremenu, atmosferskim prilikama i sličnom, vremena za pripremu u tom trenutku kad se nešto dogodi nema, treba se pripremiti prije, pogledati skloništa, pripremiti što treba. Javnost može biti mirna, mi radimo 24 sata dnevno i pratimo situaciju”, rekao je Babić.

“Treba biti spreman na te stvari, pri Civilnoj zaštiti i MUP-u postoji Odjel za radiološku i nuklearnu sigurnost, oni donose odluke i upućuju stanovništvo da se ponašaju na ovaj ili onaj način, a mi kao institut i laboratorij osiguravamo podatke. U slučaju da primijetimo da je nešto sumnjivo, istog časa to šaljemo u MUP”, rekao je Babić.

Više pročitajte na N1.

 

Idi na 24sata

Komentari 98

  • majmaj 03.03.2022.

    a sta ako vjetar okrene

  • MòlloM 03.03.2022.

    Studiju je radila IKEA?

  • 03.03.2022.

    Sada sljedi false flag nuklearni napad simulirani od nasih dragih fake news globo homo pedo medija pa onda 3 svjetski rat da se konacno uvedi novi svjetski poredak globo homo pedo elite.

Komentiraj...
Vidi sve komentare