Kako to da sindikat nije organizirao štrajk, ali ipak oni pregovaraju i dalje. Čemu služi sindikat? Grad, prema tome, ne pregovara s pravim ljudima, a pravi ljudi se ne javljaju.Tko je vođa štrajka ili predstavnik štrajkaša ako to nisu sindikati?
Štrajk je počeo zbog tri otpuštena radnika Čistoće, a pretvorio se u štrajk za veće plaće i bolje kamione. Nejasno je i što se zapravo dogodilo s trojicom radnika. Prvo su tvrdili da su pomiješali otpad jer je bila loša organizacija odvoza, a zatim jer im je nadređeni tako rekao, a onda da su se samo pomogli tim spremnicima da skupe otpad s poda.
Poteže se i pitanje vladajuće stranke u Zagrebu. Slovi kao socijalno osjetljiva stranka. Zbog čega su onda radnici dobili izvanredni otkaz ako im je ovo prvi propust i nije bilo istrage?
S druge strane, ta ista stranka prijavljuje štrajk kao nezakonit. Mnogo je takvih štrajkova znalo promijeniti stvari, a to bi u Gradu trebali znati.
Kako se može riješiti ova situacija? Građani, sudeći prema mnogobrojnim komentarima, dijelom podržavaju štrajk radnika Čistoće. No povećanje plaća radnicima rezultiralo bi i ponovnim poskupljenjem odvoza otpada, što će se opet preliti na te iste građane. A upravo su se građani žalili na visoke cijene plavih vrećica i navodno poskupljenje odvoza otpada.
Nelogičnost među radnicima Čistoće izaziva i izjava “Mi smo tu upravu doveli, mi ćemo je i maknuti”. Problem je što djelatnici Čistoće ne biraju upravu Zagrebačkog holdinga.
Radnici štrajkaju i zbog plaća, a prema tvrdnjama Tomaševića, njihov sindikat odbio je veće povećanje najnižih plaća i manje povećanje visokih plaća. Odlučili su se za opciju u kojoj bi svi dobili isto povećanje.