To je to što me zanima!

Sv. Katarina i izraelska Bonus BioGrup istražuju stanično liječenje covida i osteoartritisa

Pokrenuli su projekt stanične terapije i regenerativne medicine na globalnoj razini
Vidi originalni članak

U utorak je u Specijalnoj bolnici Sv. Katarina u prisustvu znanstvenika iz Izraela i Hrvatske, svečano je potpisan ugovor o strateškoj suradnji i zajedničkom nastupu na globalnom tržištu, prvenstveno SAD-a, Specijalne bolnice Sv. Katarina, europskog lidera u implementaciji personalizirane medicine u kliničku praksu i Bonus BioGroup, vodeće izraelska biotehnološka korporacija koja se posebno bavi uzgojom mezenhimnih matičnih stanica (MSC) i tkivnim inženjeringom.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Ovo je primjer suradnje gdje su se prijateljstvo i znanstvena izvrsnost udružili kao bi zajedničkim snagama razvijali novi koncept regenerativne medicine. Stanična terapija i regenerativna medicina predstavljaju novi iskorak moderne medicine i sretan sam što su naše institucije prepoznate kao globalni lideri u ovom području, a posebno me raduje što zajedno s izraelskim kolegama snažno globalno pozicioniramo hrvatsko zdravstvo - rekao je na samom početku prof.dr. Dragan Primorac, predsjednik Upravnog vijeća Specijalne bolnice Sv. Katarina, a prisustvovali su i predsjednik Uprave Bonus Biogroup dr.sc. Shai Meretzky,  potpredsjednik Bonus Biogroup dr.sc. Tomer Bronstein te veleposlanik Izraela g. Ilan Mor.

Dr. Shai Meretzky i Dr. Tomer Bronstein su prikazali rezultate liječenja oboljelih od Covid-19 mezenhimnim matičnim stanicama u nekoliko kliničkih centara u Izraelu gdje su pokazali da je petnaest od sedamnaest pacijenta s teškim oblikom COVID-19  otpušteno s liječenja dan nakon što su primili zadnju dozu terapije. Rezultati su pokazali značajnu redukciju upalnih procesa u plućima i to u periodu prvih pet dana nakon zadnje doze lijeka. Uz to, primijećeno je da je u pacijenata i saturacija kisika povišena za 95% te da se funkcija pluća vratila na normalnu mjesec dana nakon liječenja. gdje je petnaest od sedamnaest pacijenta s teškim oblikom COVID-19 otpušteno s liječenja dan nakon što su primili zadnju dozu terapije mezenhimnim matičnim stanicama.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Gotovo istodobno identične rezultate objavili su znanstvenici Specijalne bolnice Sv. Katarina koji su u suradnji s liječnicima KBC Split, primijenili u svijetu jednu od prvih uspješnih primjena mezenhimnih matičnih stanica (izdvojenih od zdravog donora) u oboljelog s teškom kliničkom slikom COVID-19.

- Pozdravljam suradnju ove dvije sjajne institucije koje svojim rezultatima pomiču granice medicine koju poznajemo danas. Kao pacijent, mogu iz osobnog iskustva svjedočiti o izvrsnosti Specijalne bolnice Sv. Katarina - rekao je veleposlanik g. Ilan Mor.

Osim u liječenju covida, izraelski i hrvatski znanstvenici pokrenut će i zajednička istraživanja u svrhu liječenja degenerativnih oboljenja i oštećenja hrskavičnog tkiva, također mezenhimalnim matičnim stanicama koje imaju velik učinak na regeneraciju tkiva.

STIŽU NOVA CJEPIVA Beroš pozvao građane na docjepljivanje protiv omikrona: 'Bolje spriječiti, nego liječiti'

Istraživanje se pokreće nakon što je tim prof. dr. Primorca i ortopeda Klinike za ortopediju Specijalne bolnice Sv. Katarina kroz tri kliničke studije pokazao da je intraartikularna aplikacija mikrofragmentiranog masnog tkiva pacijenta koje sadrži mezenhimne matične stanice dovela do značajnog porasta glikozaminoglikana (ključne molekule hrskavice). Utvrdili su da su mezenhimalne matične stanice imaju velik učinak na proces regeneracije oštećenog tkiva prvenstveno putem otpuštanja bioaktivnih faktora koji imaju snažan protuupalni, i imunomodulatorni učinak.

OBJAVIO STOŽER U Hrvatskoj 430 novih slučajeva zaraze covidom, četvero umrlih

Osim toga pokazano je da ove stanice sprječavaju staničnu smrt ili apoptozu, stimuliraju dijeljenje stanica, sprječavaju stvaranje ožiljnog tkiva, a istodobno djeluju angiogenetski tj. stimuliranju stvaranja novih krvnih žila. Zbirni učinak je popravljanje oštećenog tkiva ili čak potpuna regeneracija tkiva, naravno na mjestima gdje ono postoji, a u promatranih pacijenata je utvrđeno i statistički značajno poboljšanje kliničkog statusa pacijenata s osteoartritisom u odnosu na početne rezultate.

Izraelski znanstvenici su i prikazali u laboratorijskim uvjetima uspješno razvijenu kost, koja je uspješno prošla sva biomehanička testiranja, a biološki se u cijelosti ponaša poput normalne kosti. Sudionici tiskovne konferencije su istaknuli da proizvodnja novih tkiva/organa iz vlastitih stanica pacijenta otvara neslućene mogućnosti u liječenju do sada neizlječivih oboljenja.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • 06.09.2022.

    Što si to sam sebi zamislio da ćeš dobiti za 500 kuna? Toliko ti košta preliminarni specijalistički pregled svugdje. Napiše ti dijagnozu, prepiše ti lijekove, napiše eventualno nekakvu ispričnicu, predloži buduću terapiju, i odmah si na redu! Sve to dobiješ i preko svoje liječnice opće prakse za puno manje para, ali uz puno veću dozu kompliciranja. I nisi odmah na redu. To zadovoljstvo košta.

  • Plankton_1 06.09.2022.

    Bio sam jednom tamo i bacio 500 kn.Osoblje je bilo vrlo ljubazno ali neurokirurg bože sačuvaj.Bio je ljubazan ali izgled kao zadnji klošar.Dođem na parking a vani podeblja starija osoba u kuti i cigaretom u žvaljama.Uđem unutra,čekam 15 min i evo njega.Pogleda mi nalaze,malo prošećem i pojasnim mu kaj mi je(oštećenje c5,c6 i c7 kralješka )i tip mi prepiše neke tablete u rangu droge jer sam se raspitao kod ljudi koji rade i medicini i rekli mi da ne pijem to jer ima više nuspojava nego koristi.I tako ja nakon pregleda krenuo kući i razmišljam si koja sam budala jer sam bacio 500 kn u vjetar.

Komentiraj...
Vidi sve komentare