Ekspertice su u psihijatrijsko-psihologijskom vještačenju zaključile da je Džemal Merdanović u vrijeme ubojstva bio smanjeno ubrojiv, ali ne bitno, te da kod njega nema duševne bolesti, a na zločin se može gledati tako da je on posljedica nagomilane frustracije kod Merdanovića, inače rigidnih mišljenja i stavova.
Inače, posljednji trenuci života Milke Grivičić zabilježeni su na snimkama dviju nadzornih kamera postavljenih oko kuće Džemala i njegove uspruge Slavice Merdanović.
Snimke su prikazane na sudu počelo je onom na kojom se vidi kako Milka Grivičić ulazi s vrećicama u uski puteljak, jedini kojim je mogla doći do svoje kuće. Džemal Merdanović je svojatao tu stazu, iako je Milka Grivičić sudskom odlukom imala pravo služnosti staze.
Na drugoj se pak snimci vidjelo kako je Džemal izašao iz kuće i krenuo ususret susjedi. Nož je najvjerojatnije uzeo iz vaze na dvorištu, a trenutak ubadanja bio je zaklonjen stablom.
Psihijatrijsko-psihologijskim vještačenjem utvrđeno je da je kod Merdanovića bila izražena borba protiv 'nepravde' koja ga je dovodila do frustracija.
Ubojstvo Milke Grivičić zapravo je tragična je kulminacija dugogodišnjeg spora prvih susjeda oko prilaznog puta i poremećenih međususjedskih odnosa.
Prema objašnjenju vještaka sudske medicine dr. Dražena Cuculića, Milka Grivičić zadobila je osam ubodnih rana od kojih je jedna bila smrtna, druga opasna po život, a još barem tri osobito teške.
- Sve rane zadobila je u vremenu od 30 sekundi do jedne minute. Sve ozljede nastale su dok su žrtva i napadač bili sučelice, i sve su, osim jedne, na lijevoj strani tijela žrtve, konstatirao je dr. Dražen Cuculić koji je objasnio da žrtvi ne bi mogla pomoći nikakva hitna medicinska pomoć.