To je to što me zanima!

Summit u Bratislavi: Rastu nejednakosti u EU regijama

Želimo li vratiti povjerenje u EU, moramo pokazati na koji način građani u svom svakodnevnom životu imaju koristi od zajedničkog europskog djelovanja, rekao je Markku Markkula
Vidi originalni članak

Europska unija mora potaknuti javna ulaganja kako bi zaustavila zabrinjavajući rast nejednakosti između europskih regija te vratila povjerenje stanovnika u EU, poručili su lokalni političari na Summitu regija i gradova u Bratislavi.

Na sastanku koji je u slovačkom glavnom gradu održan tjedan nakon što je Slovačka prvi put preuzela predsjedanje Vijećem Europske unije, lokalni i regionalni čelnici usvojili su izjavu kojom pozivaju EU da unaprijedi regulativu i privuče više privatno-javnih ulaganja kako bi se otvorilo više radnih mjesta i prevladao nedostatak investicija.
 
"Želimo li vratiti povjerenje u EU, moramo pokazati na koji način građani u svom svakodnevnom životu imaju koristi od zajedničkog europskog djelovanja. Građani zahtijevaju rezultate, zbog čega ulaganja – u ljude, mjesta i ideje – moraju početi na lokalnoj razini", rekao je Markku Markkula, predsjednik Europskog odbora regija (OR).

"Iza otprilike 60 posto javnih ulaganja u EU-u stoje lokalne i regionalne vlasti. Tvorci politika moraju sve svoje napore preusmjeriti na povećanje javnih i privatnih ulaganja u svim europskim regijama. Ne možemo nastaviti po starom. Moramo širiti nov, inovativni poduzetnički duh diljem Europe“, dodao je.
 
OR, odnosno skupština lokalnih i regionalnih vlasti u EU, preporuke je usvojila tijekom revizije u sredini programskog razdoblja kako proračuna EU-a za razdoblje 2014. – 2020., tako i kohezijske politike nakon 2020. kojom se nastoje uravnotežiti regionalne razlike. U svom izvješću organizacija industrijski najrazvijenijih zemalja, OECD, upozorava da je od 2008. u mnogim regijama i gradovima Europe došlo do znatnog pada javnih ulaganja.

Pavol Frešo, predsjednik Bratislavske samoupravne pokrajine, izjavio je: „Sredstvima EU-a financira se oko 80 posto ulaganja tijela javne vlasti u Slovačkoj, pa je novac EU-a od ključne važnosti za razvoj Slovačke. No moramo bolje iskoristiti taj novac, posebice s obzirom na nesigurnost koja je nastupila uslijed ishoda referenduma o EU-u u Ujedinjenoj Kraljevstvu".

Ivo Nesrovnal, gradonačelnik Bratislave napomenuo je: „EU-u je potreban cjelovitiji pristup urbanim pitanjima s pomoću kojeg bi se trebalo na bolji način odgovoriti na potrebe gradova u pogledu rješavanja izazova poput nezaposlenosti, klimatskih promjena i socijalne uključenosti“.

U Bratislavskoj deklaraciji, usvojenoj 8. srpnja, hvali se poseban investicijski fond koji je 2015. godine osnovala Europska komisija – Europski fond za strateška ulaganja (EFSU) – te se tvrdi da taj fond „pokazuje velik potencijal u nekim regijama“. Poziva se na njegovo povezivanje s kohezijskom politikom EU-a kako bi se osiguralo da i druge regije imaju koristi od njega. Tim se fondom uz pomoć javnih ulaganja potiču privatna ulaganja.
 
Maroš Šefčovič, potpredsjednik Europske komisije zadužen za energetsku uniju, poručio je: „Prijelaz na europsko gospodarstvo koje će biti u većoj mjeri održivo, kružno i konkurentno neizbježan je, a isto vrijedi i za ulogu gradova i regija u ostvarivanju tog ishoda. Europska komisija više nego ikad prije stoji uz bok lokalnim vlastima koje su predane provođenju tog ambicioznog plana u djelo. Izgradimo Europu otpornu na buduće promjene, grad po grad, regiju po regiju.“

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 13.07.2016.

    ma što mi reče ? nije valjda da u EU ima nejednakosti ? a naš narod uvjeren da će svima teći med i mlijeko. cccc jeste nas . i to iz prve ruke.

Komentiraj...
Vidi sve komentare