Donald Trump u srce svoje vanjskopolitičke aktivnosti stavio je Korejski poluotok. Uspije li s Kim Jong-unom postići svoje ciljeve, računa na drugi mandat.
U ovoj fazi, međutim, pregovori dvojice čelnika su zapeli. Ova dva lidera susrela su se drug put, u Hanoju u Vijetnamu. Nakon prvog susreta, koji je bio spektakularan, ali lišen sadržaja, očekivalo se da će drugi biti okrunjen svečanim potpisivanjem sporazuma i radnim ručkom državnika.
Naprasan kraj summita
No umjesto svečanosti Trump je naprasno napustio sastanak, što je bio “breaking news” vodećim svjetskim medijima. Nisu mogli pronaći kompromis. Kim Jong-un ponudio je Trumpu, piše BBC, demontažu nuklearnoga kompleksa Yongbyon, koji je srce sjevernokorejskog atomskog programa. Zauzvrat, Kim je tražio ukidanje svih sankcija prema svojoj zemlji, na što Trump nije želio pristati. Amerikanci, naime, traže i demontažu šire mreže objekata koji se protežu izvan Yongbyona. Prošlog mjeseca Stephen Biegun, specijalni predstavnik američkog State Departmenta za Sjevernu Koreju, izjavio je da je Sjeverna Koreja u predsummitskim razgovorima počela uništavanje svih postrojenja za obogaćivanje plutonija i urana. Yongbyon je jedini poznati izvor plutonija, ali se vjeruje da zemlja ima barem još dva objekta u kojima je obogaćeni uran. Američki predsjednik na press konferenciji je rekao, javlja isti izvor, da je Kim ponudio samo uništenje Yongbyona, ali ne i cijelog nuklearnog aparata Sjeverne Koreje. Predsjednik Trump dodao je da je, kad je pokrenuo pitanje drugog postrojenja za obogaćivanje nuklearnih elemenata, sjevernokorejska delegacija bila “silno iznenađena” onim što su o njima doznale Sjedinjene Američke Države.
Dio analitičara vjeruje kako je Trumpova odluka da se povuče sa summita “dobar potez”, štoviše promišljen na dulji rok.
Dobar potez 'Donalda Ducka'
“Iz perspektive gospodina Trumpa taj potez može pogoditi Koreju”, napisao je jedan kolumnist BBC-a. To će, s druge strane, odvratiti pozornost s njegovih sve većih nevolja u istragama o suradnji s Rusima. Trump se ovim pokazao kao tvrdi suverenist, a ne marioneta Kremlja i “ruski čovjek”. Povlačenje mu je osiguralo predah, a s Kimom može nastaviti kad god želi jer nastavak pregovora odgovara obojici. Možda, konačno, zajedno dobiju i Nobela.