Sudac Alphons Orie svojim upozorenjem spriječio je tešku blamažu haaškog tužiteljstva. Na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču je počelo saslušanje prvog od 134 svjedoka tužiteljstva. Svjedokinja je od pogleda publike bila zaštićena paravanom, a u TV prijenosu “zamagljeno” joj je lice. No nekoncentrirani tužitelj Stefan Waspi u spis je dao i dokumente, za koje nije zatražio da ostanu zapečaćeni, a na kojima nije zacrnio ime svjedokinje, što je sudac primijetio i opomenuo ga. Svjedokinja broj 136 radila je kao prevoditeljica UN-a na području Knina prije početka Oluje pa sve do 16. rujna 1995. Kazala je kako je bila na UN-ovu popisu za evakuaciju, a kako joj je dečko bio srpski specijalac, on joj je rekao da ju je stavio i na njihov popis za evakuaciju.
- Knin i ostali gradovi nisu bili teže oštećeni. Stekla sam dojam da se sela uništavaju do temelja, a gradovi ostavljaju - rekla je svjedokinja, dodavši kako nakon završetka Oluje bolnica u Kninu kao i pravoslavna crkva nisu bile znatnije oštećene od artiljerije. Ona je popisivala i poginule na kninskom groblju. Rekla je i da su svi muškarci u Kninu uglavnom bili u uniformiNo kad su Gotovinini odvjetnici tražili da na fotografijama locira mjesta u Kninu gdje je, prema njoj, bio smješten vojni i civilni vrh tzv. Krajine, a koja su bila u blizini njezina stana, ustrajno je odgovarala kako “ne zna” i da je “to nije zanimalo”. Danas će nastaviti svjedočiti.
'GOTOVINA JE JAKOG DUHA'
Zadnji put sam kod njega bio uoči Božića. Dugo smo razgovarali i on je zaista jakoga duha, rekao bih, pravi vojnik. Za ovaj Uskrs ću mu poslati poruku da bude hrabar i izdrži unatoč optužnici koja nema pravog temelja - rekao je zadarski nadbiskup Ivan Prenđa, koji smatra kako bi Gotovini trebalo pružiti šansu da se brani s privremene slobode.