To je to što me zanima!

Sudbonosni dan za Hrvatsku: Građani biraju žele li ući u EU

Građani će u nedjelju na referendumu donijeti drugu najbitniju odluku u našoj novijoj povijesti. Prvi put su odlučili da žele samostalnu RH, a sad će odlučiti žele li u EU
Vidi originalni članak

Hrvatski građani će u nedjelju, 22. siječnja, drugi put u svojoj povijesti izaći na referendum i ovoga puta dati mišljenje o tome trebamo li ući u Europsku uniju ili ne trebamo. Hrvati su na prvom referendumu 1991. rekli svoje sudbonosno ‘ne’ Jugoslaviji i odlučili da će Hrvatska biti samostalna, suverena i neovisna država. Ovo je druga najvažnija odluka koju će birači donijeti u novijoj povijesti Hrvatske i to želimo li biti dio europske obitelji za koju smo pregovarali dugih sedam i pol godina. U politici gotovo da i nema stranke koja ne podržava naš put u Uniju i sve stranke u Saboru slažu se barem u jednom - da je Hrvatska zavrijedila zauzeti svoje mjesto u EU.

No, kako se referendum bliži, sve su glasniji euroskeptici koji upozoravaju da je naš ulazak srljanje u neku vrstu nove Euroslavije. Negoduju da ćemo ponovno dobiti tutore a da će stranci razgrabiti naša bogastva, more, zemljišta, šume. Boje se da ćemo izgubiti nacionalni identitet, odreći se branitelja te umanjiti vrijednost Domovinskog rata, izgubiti pravo na narodne običaje kao što su kolinje i pečenje rakije te tradicionalnih proizvoda kao što su sir, vrhnje i čvarci. K tome su uvjereni da većina građana ipak ne želi iću u Uniju pa su naručili i anketu da to dokažu. Vijeće za Hrvatsku -ne u EU dobilo je jučer rezultate telefonske ankete provedene na gotovo 2000 ispitanika po kojoj je čak 57.2 posto građana protiv EU.

Istovremeno zagovornici Unije smatraju da antieurospke prosvjede organiziraju politički marginacli te da su njihove kritike neutemeljene. Istovremeno su potpuno uvjereni da Hrvatska nema alternative nego ući u EU jer tako dobivamo veće šanse da se izvučemo iz gospodarske krize i da Hrvatska napokon postane zemlja blagostanja. Ne boje se za naše tradicionalne proizvode, naprotiv, smatraju da će se sruštiti granice i carinske barijere za naše proizvode koje izvozimo. Poručuju da ćemo u EU biti sigurniji, da će stranci više ulagati i da će zaduživanje postati jeftinije.Smatraju da će se mišljenje Hrvatske cijeniti jednako kao i drugih. Argumenata je puno na obje strane, no krajnji sud o tome građani će dati u nedjelju na referendumu.

Jesu li građani dovoljno informirani kako bi mogli odlučiti trebamo li u EU ili ne?

ZA - Andrej Plenković, zastupnik HDZ-a: Jesu. Ugovor o pristupanju i pregovaračka dokumentacija je javno dostupna. Godinama se građani informiraju o bitnim stvarima preko medija kako bi 22. siječnja donijeli informiranu i dalekosežnu odluku.

PROTIV - Roko Šikić, Volim Hrvatsku: Ne postoji nikakva, a kamoli sveobuhvatna, interdisciplinarna studija koja bi analizirala pozitivne i negativne posljedice ulaska. Ako i postoji, sakrivena je od onih koji će za nekoliko dana izaći na referendum.

Što će se dogoditi ako EU propadne?, Već sad je trese gospodarska kriza

ZA - Andrej Plenković, zastupnik HDZ-a: Unija neće propasti. Unatoč krizi, europski projekt je čvrst i postojan. A suradnja među državama članicama nastavit će se i produbiti na dobrobit svih građana država Europske unije.

PROTIV - Roko Šikić, Volim Hrvatsku: I to je moguć i vrlo vjerojatan rasplet događaja. EU danas sliči Titanicu, čiji kapetani niti ne kriju da su udarili u santu, ali naši nas političari pritom i dalje pokušavaju ukrcati u ukleti brod pred potonućem.

Gubi li Hrvatska svoj suverenitet ulaskom u Europsku uniju?

ZA - Andrej Plenković, zastupnik HDZ-a: Ulazak u EU ne znači gubitak suvereniteta, nego prenosimo dio ustavnih ovlasti na institucije EU. Zauzvrat ćemo kao članica sudjelovati u radu svih institucija i pridonijeti stvaranju zajedničkih propisa.

PROTIV - Roko Šikić, Volim Hrvatsku: Naravno da gubimo i to nitko ne krije. Navodno gubimo tek dio suvereniteta, a grabe nam zakonodavstvo, bankarstvo, gospodarstvo. Hrvatska je za sada provincija EU, a postat ćemo kolonija.

Hoće li naši političari u Europskom parlamentu jedini imati koristi od EU?

ZA - Andrej Plenković, zastupnik HDZ-a: Ne. Svi naši građani će moći iskoristi pogodnosti koje EU omogućuje građanima svih članica. A to su politička stabilnost, gospodarski prosperitet, socijalne uključenosti, korištenje europskih fondova i dr.

PROTIV - Roko Šikić, Volim Hrvatsku: Imat će golemu korist i njima je svatko tko ne pjeva “EU, mi ti se kunemo da sa tvoga puta ne skrećemo” neprihvatljiv. Korist će imati i menadžeri koji rasprodaju nacionalno bogatstvo strancima.

Idi na 24sata

Komentari 36

  • ovo ono 19.01.2012.

    NE U EU!

  • srbin ffm 18.01.2012.

    ljudi jebali ste jeza kad udjete u EU , eo vam samo primera...sad odete na more sa 2000 kuna na desetak dana , a kad udjete u EU necete moci otici sa 2000eura na 10 dana...hahaha...kak cete popusit...imat cete za jest a ostalo mozete zaboraviti...cigare, izlaske , studije, letovanja, odlazak na pizu ili rtestoran...to ce vam sve biti veliki luksuz ...veruj te mi...

  • Nikolaaa_1 18.01.2012.

    Hrvatsku ce zastupati manje od 1% zastupnika u europskom parlamentu..sto znaci da ce sve nase odluke donositi eu a ne hr, nemoze o meni odlucivati netko ko uopce ne zivi tu niti nas pozna kao narod i postuje.. -Europska unija ce nam planskom proizvodnjom ogranicavati kolicinu proizvodnje određenih proizvoda tj EU prisiljava na provođenje duznicke doktorine -EU pogoduje bankama koje se bogate na jeftinoj radnoj snazi naseg naroda -EU privatizacijom potice rasprodaju hrvatskih brodoradilista,tvornica,resursa i prirodnih bogatstava strancima i stranim korporacijama koje ce se bogatiti na tom dok mi nebudemo imali sta za jesti.. -U zajednicku blagajnu europske unije moramo plaćati godisnju clanarinu od 600 milijuna eura!!! -eu provodi centralisticku politiku! -glavni cilj europske unije je uspostava globalen diktature

Komentiraj...
Vidi sve komentare