Britanski Independent prenosi kako su znanstvenici u Edinburghu iz tvrtke Quotient razvili 'brze i precizne' serološke testove na antitijela koja se razviju nakon što je osoba preboljela korona virus te da dnevno mogu provesti 36.000 testiranja.
Testiranje traje 35 minuta i ima 99,8 posto točnost, a svrha mu je utvrditi tko se zarazio i oporavio od Covida-19, kao i je li razvio antitijela.
U tvrtci zasad postoji 12 dijagnostičkih strojeva, a do kraja godine se nadaju da će ih imati još 20.
Franz Walt, izvršni direktor Quotienta, koji je 2003. vodio laboratorij u kojemu je razvijen prvi test za Sars kaže da su vrlo ponosni što su razvili tako brz i precizan test.
- Sada bismo vladi željeli ponuditi naš ‘MosaiQ’ kako bismo pridonijeli naporima u borbi protiv koronavirusa - poručio je Walt te dodao kako su već u pregovorima sa zainteresiranim stranama u Europi.
Stručnjaci dovode u sumnju točnost testova, no vlade ulažu u njih
Stručnjaci i političari su razočarani ranijim testovima na antitijela jer ih nisu otkrili kod ljudi koji su preboljeli blaži oblik korona virusa, no svjetske vlade ulažu u proizvodnju i brzo odobrenje ovakvih testiranja.
Čini se da se antitijela razviju kod većine zaraženih, no znanstvenici nisu sigurni koliko dugo ostaju u organizmu i jesu li ona dovoljno otporna da bi čovjeka zaštitila od potencijalne infekcije. Zasad postoji samo pretpostavka da će se antitijela na Covid-19 ponašati na sličan način kao ona na SARS.