To je to što me zanima!

Studija: Više od četvrtine žena su žrtve su obiteljskog nasilja od strane muškog partnera

Analiza stotina studija, objavljenih u Lancetu, sugerira da je 27 posto žena u dobi od 15 do 49 godina doživjelo fizičko i/ili seksualno nasilje od intimnog partnera tijekom života
Vidi originalni članak

Više od četvrtine žena mlađih od 50 godina diljem svijeta doživjelo je obiteljsko nasilje muškog partnera tijekom svog života, prema novim procjenama objavljenima u medicinskom časopisu Lancet.

Analiza stotina studija, objavljenih u Lancetu, sugerira da je 27 posto žena u dobi od 15 do 49 godina doživjelo fizičko i/ili seksualno nasilje od intimnog partnera tijekom života.

PETERO MRTVIH U 2022. Prosvjed novinara u Meksiku: Pozivaju predsjednika da zaustavi val nasilja nad njima

Otprilike svaka sedma (13 posto) izjavila je da se to dogodilo u prošloj godini – što je ekvivalent 492 milijuna žena diljem svijeta.

Znanstvenici su rekli da će prava prevalencija vjerojatno biti veća od procjena, s obzirom na stigmu oko obiteljskog nasilja zbog koje žene manje prijavljuju svoja iskustva.

ZAJEDNIČKIM SNAGAMA Kampanja 'Milijarda ustaje': Sve što želimo za Valentinovo je da nasilje nad ženama prestane

Rečeno je da je studija do sada najveća analiza nasilja nad ženama koje su, ili su bile u vezama.

Znanstvenici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i drugih institucija analizirali su 366 studija provedenih u razdoblju od 2000. do 2018. sadržanih u globalnoj bazi podataka Svjetske zdravstvene organizacije o prevalenci nasilja nad ženama.

Baza obuhvaća 161 zemlju, što predstavlja 90 posto globalne populacije žena i djevojaka u dobi od 15 godina i više.

KEKIN O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI NA OTOCIMA: 'Nemati mogućnost poroda ili pregleda institucionalno je nasilje nad ženama na otocima'

Analiza je samo procijenila fizičko i seksualno nasilje, a u tijeku je rad na prikupljanju boljih podataka o psihički štetnom ponašanju.

Koautorica istraživanja dr. Claudia Garcia-Moreno rekla je da je napredak postignut u posljednjih 20 godina "krajnje nedovoljan" za postizanje međunarodnog cilja za eliminaciju nasilja nad ženama do 2030. godine.

Rekla je: "Iako je ova studija provedena prije pandemije covida-19, brojke su alarmantne i istraživanja su pokazala da je pandemija pogoršala probleme koji dovode do nasilja među intimnim partnerima kao što su izolacija, depresija i tjeskoba, te upotreba alkohola, kao i smanjenje pristupa relevantnim službama.

#EMPATIJASADA Kampanja protiv nasilja nad ženama i u obitelji: 'Svi imamo odgovornost prijaviti nasilje'

“Spriječiti da se nasilje nad intimnim partnerom dogodi je vitalno i hitno. Vlade, društva i zajednice moraju obratiti pažnju, više ulagati i hitno djelovati kako bi smanjili nasilje nad ženama, uključujući rješavanje tog problema u naporima za oporavak društava nakon pandemije covida".

Zaključci studije također upućuju na to da obiteljsko nasilje počinje rano – procjenjuje se da je 24 posto tinejdžera u dobi od 15 do 19 godina tijekom života doživjelo nasilje intimnog partnera.

NE ŽELI SE VIŠE UDAVATI Nataša Bekvalac progovorila o nasilju u braku: 'Bilo je teško, borila sam se zbog svog djeteta'

Ova skupina i žene u dobi od 20 do 24 godine imale su najveću procijenjenu prevalenciju nedavnog nasilja, a 16 posto doživjelo je nasilje u posljednjih 12 mjeseci.

Glavna autorica istraživanja Lynnmarie Sardinha rekla je: "Veliki broj mladih žena koje doživljavaju nasilje intimnog partnera je alarmantan, budući da su adolescencija i rana odrasla dob važne životne faze u kojima se grade temelji za zdrave odnose. Nasilje koje te mlade žene doživljavaju ima dugotrajne posljedice na njihovo zdravlje i dobrobit."

ZAUSTAVILI GA UKUĆANI Obiteljsko nasilje u Pleternici: Udario suprugu, kad je krenula zvati policiju, počeo ju je gušiti

Sveukupno gledano, zemlje s visokim dohotkom imale su niže procijenjene stope prevalencije nasilja intimnog partnera tijekom života i prethodne godine, s tim da su razlike među regijama bile posebno izražene u pogledu nasilja intimnog partnera zabilježenog u prethodnoj godini.

Tri regije s najnižim procjenama nasilja tijekom života bile su središnja Europa (16 posto), središnja Azija (18 posto) i zapadna Europa (20 posto), iako su te stope još uvijek visoke.

MIJENJA SE ZAKON Dom za djecu u Nazorovoj je pretrpan, a država se tek sad sjetila udomiteljskih obitelji

Autori su rekli da ostaju važne praznine u podacima za neka područja i skupine, kao što su osobe s invaliditetom, autohtone, etničke manjine i trans žene te lezbijke.

Rekli su da se definicija partnerstva razlikuje u raznim istraživanjima, te stoga neke studije možda nisu obuhvatile sve tipove partnerstva, osobito u mlađim dobnim skupinama.

Rebecca Hitchen, voditeljica politike i kampanje u koaliciji End Violence Against Women Coalition, rekla je: "Užasno je, ali ne iznenađuje da više od svake četvrte žene doživi obiteljsko zlostavljanje tijekom svog života.

IMAO ARSENAL ORUŽJA Užas u Baranji: Pred djetetom punio pušku i prijetio supruzi, kasnije je pucao po policiji

"Ovi novi nalazi ističu hitnu potrebu za radom na sprječavanju zlostavljanja žena i djevojaka, uključujući određivanje prioriteta i odgovarajuće financiranje rada u školama i javne kampanje kako bi se promijenili stavovi i nejednakosti koje pokreću zlostavljanje."

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare