SAD i Velika Britanija započele su napade na ciljeve povezane s Hutima u Jemenu, kao odgovor na napade koja je spomenuta skupina, koju podupire Iran, krajem prošle godine počela gađati međunarodne brodove u Crvenom moru. Huti, koji kontroliraju veći dio Jemena, gađaju brodske rute na Crvenom moru kako bi iskazali podršku Hamasu, palestinskoj islamističkoj skupini. Napadi su poremetili međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije. Stručnjak za međunarodne odnose Denis Avdagić navodi kako je riječ o širenju bliskoistočne krize s jasnom željom da se dodatno naruši regionalni i globalni mir te razvlačenju snaga zapadnih država i njihovog fokusa, logistike u trenutku dugotrajne ruske agresije na Ukrajinu.
- U svakom slučaju tragedija u Gazi je nesporna, ali napadi na trgovačke bodove koji prometuju Crvenim morem nema apsolutno nikakve veze s tim, i to svakom treba biti jasno. Svaki uzvrat prema ovoj vrsti terorizma je potpuno opravdan. Ova situacija je samo površno vezana uz Gazu, a zapravo je povezana uz sponzora Iran, koji želi da se situacija komplicira. Posve je jasno da je veliki partner Irana Rusija, a oni u ovoj situaciju imaju velike interese i po mogućnosti bi htjeli da se SAD u svakom mogućem pogledu troši resurse, fokus, logistiku prema Jemenu - kazao je Avdagić.
Transport Crvenim morem je žila kucavica i predstavlja minimalno 20 posto kontejnerskog prometa, deset posto tankerskog i i minimalno 8 posto LNG prometa ističe Avdagić navodeći kako je taj promet iz predostrožnosti već preusmjeren. I dok Huti najavljuju odmazdu zbog napada stručnjak za međunarodne odnose napominje kako se oni ne mogu nositi sa međunarodnom koalicijom ni SAD-om.
- Oni nemaju neku veliku konvencionalnu snagu i ona može vrlo brzo biti razorena, posebno ako se krene sa stvarnim djelovanje. Ovaj napad na Jemen je neka vrsta zapadnog upozorenja. Stvarno djelovanje bi bilo masovno bombardiranje, a to je nešto što zapad i SAD ne želi, i to je ključno reći. Oni taj scenarij žele izbjeći - napominje Avdagić.