Jedno je stablo palo na crkvu, dva su stabla pala na kuće. Nadam se da je ono najgore prošlo i najvažnije je da nitko nije stradao. Uspostavljen je promet, a komunalci, vatrogasci, ali i svi naši sugrađani, čiste ulice i raščišćavaju cestu, rekao je novigradski gradonačelnik Anteo Milos nakon što je nevrijeme praćeno jakom kišom i vjetrom u petak zahvatilo zapadni dio poluotoka, od Umaga do Pule, a najviše je stradao Novigrad.
Načelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije, Dino Kozlevac, rekao je da su u autokampu Sirena iščupani deseci stabala koja su pala na osobna vozila, prikolice i kamp-kućice.
- Na svu sreću, nitko nije stradao, ali je počinjena velika materijalna šteta. Situacija je pod nadzorom - rekao je Kozlevac.
U Umagu je nevrijeme pogodilo i objekte u Stella Marisu, gdje se održava teniski ATP turnir. Vjetar je rušio stabla i u Poreču, autokampu Lanterna, Puli i na Pazinštini. Kraj pazinskog doma zdravlja stablo je palo na ambulantno vozilo. Porečki su vatrogasci imali više od 20 intervencija, a dvije porečke ekipe angažirane su na ispomoći u Novigradu. Pulski vatrogasci zbog nevremena su imali 13 intervencija, uglavnom zbog pada stabala, odnosno grana na cestama.
Klimatolog Branko Grisogono s Geofizičkog odsjeka PMF-a rekao je kako je situacija zabrinjavajuća.
- U klimatskom sustavu sve je više energije. U progresivnom sustavu kao što je klima, kao što je planet s vlagom, teška termodinamika objašnjava da će biti sve više ekstrema toplih i hladnih. Zime su blage, ljeta su vruća te se ledenjaci tope. Sve to ostavlja teške posljedice na planet i ljude. Oni se tope već nekoliko stoljeća, a sad se rapidno tope. Oni su izuzetno važni iz niza razloga. Jedno je da oni reflektiraju ekstrazračenje i tako hlade zemaljsku kuglu. Drugo, možda još važnije za opstanak na Zemlji, jest da oni daju pitku vodu - pojasnio je Grisogono.
BBC navodi kako su ovog ljeta oborena četiri klimatska rekorda. Zabilježen je najtopliji dan, oborivši globalni rekord prosječne temperature postavljen 2016., zabilježen je najtopliji lipanj ikad na globalnoj razini, također su zabilježeni ekstremni morski toplinski valovi, rekordno niska količina morskog leda na Antarktici. Znanstvenici očekuju da će negativni rekordi nastaviti padati ulaskom u 2024.