A u MMF-u tvrde da se ona može izbjeći primjerenom fiskalnom politikom.
Upozorivši na rizik globalne recesije koju bi moglo izazvati pretjerano podizanje ključnih kamatnih stopa, Konferencija Ujedinjenih naroda za trgovinu i razvoj (UNCTAD) traži novu strategiju.
"Pretjerano zaoštravanje monetarne politike moglo bi u nekim zemljama rezultirati razdobljem stagnacije i ekonomske nestabilnosti", upozorio je UNCTAD u ponedjeljak u izjavi objavljenoj uz godišnje izvješće.
"Uvjerenje da će (središnje banke) uspjeti spustiti cijene oslanjajući se na više kamatne stope i da istodobno neće generirati recesiju nerazborito je kockanje, sugerira izvješće”, prema izjavi UNCTAD-a.
Više kamatne stope u više zemalja, uključujući SAD, ozbiljnije bi utjecale na gospodarstva u nastajanju koja već imaju visoke razine privatnog i javnog duga, ističu.
Izvješće pod naslovom "Izgledi za rast u rascjepkanom svijetu" upozorava na potencijalnu dužničku krizu u zemljama u razvoju.
"Aktualna politika šteti ranjivim (skupinama) ljudi posvuda, posebno u zemljama u razvoju. Moramo promijeniti smjer", rekla je glavna tajnica UNCTAD-a Rebeca Grynspan na tiskovnoj konferenciji u Ženevi.
Upitana o mogućim rješenjima, sugerirala je da postoje i druge metode ublažavanja inflacije, izdvajajući oporezivanje ekstraprofita kompanija, poboljšane propise o kontroliu špekulacija na robnom tržištu i nastojanja da se otklone uska grla u opskrbi.
"Ako želite smanjivati inflaciju samo jednim alatom... jedina je mogućnost dovesti svijet do usporavanja koje će završiti recesijom", upozorila je Grynspan.
UNCTAD je smanjio projekciju rasta globalnog gospodarstva za 2022. za 0,1 postotni bod, na 2,5 posto. U 2023. očekuje rast od 2,2 posto, podsjeća Reuters.
I Međunarodni monetarni fond (MMF) prošlog je mjeseca ponovno snizio prognozu rasta svjetskog gospodarstva, upozorivši da bi neke zemlje iduće godine mogle kliznuti u recesiju.
Georgieva: rješenje je u fiskalnoj politici
Globalna recesija može se izbjeći budu li vlade provodile proračunsku politiku kompatibilnu sa zaoštravanjem monetarne politike, no iduće će godine neke zemlje vjerojatno pasti u recesiju, rekla je u ponedjeljak direktorica MMF-a.
U kontekstu zaoštravanja monetarne politike, fiskalna politika ne može ostati pasivna jer kriza troškova života dramatično pogađa pojedine dijelove društva, upozorila je Kristalina Georgieva.
"Potrebni su nam odlučni potezi središnjih banaka, zato što je inflacija nepopustljiva... Loša je za rast i vrlo je loša za siromašne. Inflacija je porez na siromašne", rekla je Georgieva za Reuters u intervjuu tijekom posjeta Saudijskoj Arabiji.
Fiskalna pak politika koja neselektivno podržava sve zauzdavanjem cijena energije i subvencijama radi protiv ciljeva monetarne politike, smatra čelnica MMF-a.
"Dakle, imate monetarnu politiku koja pritišće kočnicu i fiskalnu politiku koja pritišće papučicu gasa”, rekla je Georgieva nakon sudjelovanja na konferenciji o sigurnosti hrane u saudijskoj prijestolnici Rijadu.
Pozvala je ipak američku središnju banku da bude iznimno razborita u politici i da vodi računa o posljedicama u ostatku svijeta, zaključivši da je na Fedu "vrlo velika" odgovornost.