Stariji mještani su u panici. Uz to, govore da je za nas bitnije pratiti vodostaj Bosne nego Save, jer od tamo obično poplave idu. Znam da je nasip potonuo, ali nije puknuo. I voda u rijeci opada, pa me ovaj put nije strah. Ali ako se počne snijeg topiti, tko zna. Već se jednom dogodilo, ne daj Bože opet!
Govori nam to Mario Pejković (26) iz Račinovaca kojemu su još svježa sjećanja od prošlosvibanjske poplave kad je sa suprugom i dva mala sina te roditeljima morao bježati iz svojeg doma. Još tijekom ljeta uspio se vratiti u kuću i ponovno pokrenuti posao u kafiću koji ima u selu, ali sa zebnjom prati svaku informaciju o nasipu koji je još, kaže, u jako lošem stanju. To je potvrdio i Jakša Šestić, načelnik općine Drenovci kojoj pripadaju i Račinovci.
- Čitav nasip od Slavonskog Broda do granice u lošem je stanju i treba ga u potpunosti rekonstruirati. Hrvatske vode trenutačno saniraju nasip kraj Račinovaca koji je potonuo u dužini od stotinjak metara, ali to je samo privremeno. Hrvatske vode su najavile revniju rekonstrukciju nasipa na proljeće, i to prije visokih voda koje uvijek prijete u svibnju - rekao je Šestić. Upozorio je da je riječ o nasipu iz 1932. i da je dobrano dao svoj obol u svojih 80 godina. Zato kaže da ni najnovija privremena sanacija kraj Račinovaca nije dovoljna sama za sebe.
- Lani je nasip puknuo na dva mjesta, a na još 20 je bilo kritično. Vidjeli smo da ne može izdržati vodostaj od 12 metara i zato ga treba ojačati – rekao je.
Voditeljica Vodnogospodarske ispostave za sliv Biđ – Bosut Marjana Šota potvrdila je da se u Račinovcima sad navezlo oko 70 kubika pijeska i oko 3000 vreća s pijeskom.
- Sanirat ćemo do kraja tjedna. Sava je tijekom vikenda pala za 70 centimetara i nema opasnosti od pucanja nasipa ili bilo kakvu zabrinutost – rekla je Šota. Dodala je da će na proljeće početi s ozbiljnijom sanacijom nasipa nizvodno od Broda.