Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da će Ukrajina dobiti "pozitivnu i snažnu poruku" o svom putu prema članstvu u NATO-u u utorak, dok se u Vilniusu sastaju čelnici Saveza kako bi razgovarali o posljedicama ruske invazije na Ukrajinu.
Zbog podjela među 31 članicom NATO-a neće biti izravnog poziva Ukrajini da se pridruži.
No, Stoltenberg je rekao da će Kijev dobiti više vojne pomoći i ublažavanje formalnih uvjeta za pridruživanje, kao i novi format suradnje sa savezom, takozvano Vijeće NATO-Ukrajina.
- Uvjeren sam da će to biti pozitivna i snažna poruka o Ukrajini i putu prema članstvu- rekao je Stoltenberg u Vilniusu.
Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan također je rekao da će sa samita čelnici poslati "pozitivan signal" o kandidaturi Kijeva za članstvo u NATO-u.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden, govoreći zajedno s predsjednikom Litve Gitanasom Nausedom, ponovno je potvrdio predanost Washingtona savezu.
- Naše obećanje da ćemo biti s vama i dalje je neosporno- poručio je.
Na samitu bi također trebali biti odobreni prvi sveobuhvatni planovi NATO-a od kraja Hladnog rata za obranu od bilo kakvog napada Rusije.
Moskva je kritizirala dvodnevni samit. Ruska državna novinska agencija RIA citirala je visokog ruskog diplomata u Beču koji je upozorio da će Europa biti prva koja će se suočiti s "katastrofalnim posljedicama" ako dođe do eskalacije rusko-ukrajinskog rata.
Dok se članice NATO-a slažu da se Kijev ne može pridružiti tijekom rata, nisu se složile oko toga koliko brzo bi se to moglo dogoditi nakon rata i pod kojim uvjetima.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, koji bi trebao prisustvovati samitu u Vilniusu, vršio je pritisak na NATO kako bi Ukrajina dobila jasan put za pridruživanje NATO-u nakon okončanja rata.
U utorak je rekao da ukrajinske trupe zadržavaju rusku agresiju od ostatka Europe.
- Istočna granica Ukrajine, granica naše države i položaji naših ratnika su linija koju ruska diktatura nikada više neće prijeći- poručio je na Twitteru.