Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u utorak u Beogradu da gomilanje snaga vojske Srbije na granici s Kosovom ne bi pomoglo smirivanju situacije, a nasilje ne sjeveru ocijenio nedopustivim i pozdravio namjeru Srbije da procesuira odgovorene za napad u selu Banjska.
POGLEDAJTE VIDEO:
Stoltenberg, koji je u posjetu zemljama regije, istaknuo je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji poslije razgovora s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, da je NATO poslije sukoba paravojne skupine Srba s kosovskom policijom rasporedio dodatnih 1.000 vojnika i teško naoružanje na Kosovu.
To je najveće povećanje kontingenta NATO-a u posljednjem desetljeću i pokazuje da je NATO spreman očuvati mir, rekao je Stoltenberg i pozdravio blisku suradnju KFOR-a i Vojske Srbije, naglašavajući poziv objema stranama, kosovskoj i srbijanskoj, da smanje napetosti i da se suzdrže od bilo kakvih poteza koji mogu pridonijeti daljnjoj eskalaciji na terenu.
On je dodao kako podržava formiranje Zajednice srpskih općina (ZSO), na čemu u dijalogu s Prištinom inzistira i službeni Beograd, ocijenivši i da je to ključ za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova-
Čelnik NATO-a pozvao je Beograd i Prištinu da se angažiraju u dijalogu pod pokroviteljstvom Europske unije (EU) jer je to "jedini put ka trajnom miru i stabilnosti".
Stoltenberg i Vučić razgovarali su i o mogućnosti zajedničkih vježbi Srbije i NATO-a, a srbijanski predsjednik istaknuo je važnost suradnje s tim savezom.
Vučić: Samo su Srbi bili napadani
Vučić je istaknuo nadu da će NATO "koliko-toliko pružiti sigurnost za srpski narod na Kosovu", ustvrdivši da su od 2001. godine "samo su Srbi bili napadani", a napose poslije 2008., te da su napadi i incidenti na sjeveru učestali od kada je na vlasti kosovski premijer Albin Kurti.
Srbijanski predsjednik je istaknuo kako Vojska Srbije profesionalno obavljala svoje zadatke i uvijek uz korektan odnos s KFOR-om i NATO-om.
"A gdje ćemo i kako ćemo u skladu s Ustavom Republike Srbije i zakonima ove zemlje, a ne ugrožavajući nikoga na bilo koji način, mi raspoređivati našu vojsku, to je naša stvar", istaknuo je Vučić.
Stoltenberg je rekao da NATO poštuje politiku vojne neutralnosti, istaknuvši uvjerenje kako Srbija i "kao neutralna zemlja može blisko surađivati" s Alijansom, od čega bi korist imale obje strane. Kazao je da je Srbija dugoročni partner NATO-a i kao dobar primjer suradnje dvije strane u prethodnih deset godina izdvojio suradnju u programu NATO-a Znanost za mir te u brojnim drugim područjima poput energetske sigurnosti, sigurnosti životne sredine, kibernetičkoj obrani.
Stoltenberg je u Beograd doputovao poslije posjeta Sarajevu i Prištini, a balkansku turneju nastavit će u Sjevernoj Makedoniji, gdje bi se sutra trebao sastati s čelnicima članica NATO-a iz regije.