Šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u ponedjeljak navečer kako je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan odlučio podržati ulazak Švedske u NATO, prenosi BBC.
Više od godinu dana blokirao je njihov ulazak u NATO, a Stoltenberg je rekao da je ovo "povijesni dan".
"Sretan sam što mogu objaviti da je predsjednik Erdogan prihvatio staviti protokol o pristupanju Švedske" pred turski parlament "što je prije moguće i surađivati s parlamentom kako bi se zajamčila ratifikacija", rekao je Stoltenberg nakon sastanka s turskim predsjednikom i švedskim premijerom Ulfom Kristerssonom, uoči samita NATO-a u Vilniusu.
Švedska i Finska aplicirale su za NATO prošle godine nakon ruske invazije na Ukrajinu. Finska je dobila zeleno svjetlo u travnju ove godine i prvi puta na ovom samitu sudjeluje kao punopravna članica, no Švedsku su kočile Turska i Mađarska. Budimpešta je rekla da će odobriti švedsko članstvo nakon što to učini Turska.
Odluku Turske večeras je pozdravio i američki predsjednik Joe Biden.
Nade Turske za EU nemaju nikakve veze sa Švedskom i NATO-om
- Želja Turske da oživi pregovore o pristupanju EU i nastojanje Švedske da se pridruži NATO-u dva su različita pitanja, priopćio je američki State Department.
"Prvo, Sjedinjene Države niz godina podupiru težnje Turske za članstvom u EU i nastavljamo to činiti", rekao je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller u Washingtonu uoči summita NATO-a u utorak u Litvi.
"To nije odluka za Sjedinjene Države, to je odluka za Europsku uniju i u konačnici, to je stvar između Europske unije i Turske. Međutim, ne vjerujemo da bi to trebala biti prepreka za pristupanje Švedske NATO-u. "
Ankara je pokušala povezati ta dva pitanja nakon što se protivila članstvu Švedske u NATO-u, rekavši da nije zadovoljna antiislamskim prosvjedima i potporom Kurdima.
Međutim, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg objavio je u ponedjeljak navečer da je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan dao zeleno svjetlo za pristup Švedske NATO-u nakon više od godine dana blokade.
Mnogi u EU-u zabrinuti su zbog nepredvidivosti Erdoğana i činjenice da zemlja graniči sa Sirijom, Irakom i Iranom.
Također se žale na njegove sve veće autoritarne mjere, poput zatvaranja mnogih novinara.
Ankara je optužila države EU-a za islamofobiju jer se nisu zalagale za uključivanje Turske, koja bi bila najveća zemlja u EU-u po broju stanovnika (85 milijuna) da je primljena.