Hrvatski sabor neće odustati od konstrukcijske obnove svoje zgrade oštećene u potresima, poručili su u četvrtak iz Sabora, nakon što su prije objavili da odabrana tvrtka, odnosno zajednica ponuditelja Datic&Saridaglar, više nije u mogućnosti "izvršiti projekt obnove".
„Sabor od projekta neće odustati“, rečeno je Hini, bez puno novih pojedinosti u odnosu na one navedene u priopćenju od utorka.
Na otvoreni postupak javne nabave za izradu projektno-tehničke dokumentacije i radove konstrukcijske obnove saborske zgrade prijavila su se četiri ponuditelja, dva nisu zadovoljila kriterije, a jedna je ponuda trostruko premašivala procijenjenu vrijednost.
Kao ekonomski najpovoljnija, odabrana je ponuda tvrtke Datic&Saridaglar.
Međutim, koncem ožujka, ta je tvrtka dostavila zamolbu za raskidom ugovornog odnosa, navodeći kako zbog više sile izazvane ratom u Ukrajini, inflacije u Turskoj te općeg porasta cijena materijala i energenata na tržištu nije u mogućnosti dalje nastupati u obliku zajednice ponuditelja te obaviti projekt konstrukcijske obnove.
Na Hinin upit znači li to da do daljnjega nema obnove, odnosno da se neće iskoristiti bespovratnih 87, 6 milijuna kuna, koliko mu je odobreno iz Fonda solidarnosti EU, iz Sabora opetuju kako “razmatraju otvorene opcije za realizaciju projekta konstrukcijske obnove i iskorištavanje odobrenih sredstava“.
Šturo odgovaraju i na upit hoće li spomenuta tvrtka zbog odustanka snositi financijske posljedice i kakve.
„U ovom trenutku se analiziraju svi pravni aspekti nastalih okolnosti“, poručili su.
Kada je pak riječ o roku do kojega Sabor može povući bespovratna sredstva, podsjećaju da je rok za povlačenje sredstava iz Fonda solidarnosti EU produljen do 30. lipnja 2023.
Na upit je li se pogriješilo u procjeni referenci tvrtke, iz Sabora odgovaraju kako njena zamolba za raskidom ugovora nije povezana s njezinim referencama.
„Naime, zajednica ponuditelja ispunila je sve uvjete iz javne nabave i dostavila svu relevantnu dokumentaciju, uključujući svoje reference“, ističu iz Sabora.
Ponuda nizozemsko-turskog konzorcija, kojeg čine tvrtke Datic i Saridaglar, spominjala se kao jedna od četiri ponude pristigle na natječaj za cjelovitu obnovu Banskih dvora.
Zagrebački, ali i petrinjski potres ostavili su vidljive tragove na glavnoj saborskoj zgradi, u prvom se urušio dio krova, oštećeni su dimnjaci, tavan te 3. i 4. kat, u zgradi su popucali zidovi i stubišta, oštećen je i njezin dvorišni dio. Petrinjski potres samo je potvrdio da ta zgrada, koja godinama nije ozbiljnije obnovljena, uistinu treba obnovu.