To je to što me zanima!

Revizija u Liječničkoj komori: Za ručak su dali 1706 kuna...

Upravni nadzor rada Hrvatske liječničke komore koju je provelo Ministarstvo zdravstva zatražilo je Komoru da što prije provede izbor predsjednika, ali i pojasni troškove nadzora u Zagrebačkoj županiji
Vidi originalni članak

Hrvatska liječnička komora u prošloj godini nije provela nijedan izvanredni stručni nadzor, dok je od redovnih 12 provela njih deset. Od tih deset stručnih nadzora jedan se odnosio na Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije i njegovih šest ispostava, a upravni nadzor Ministarstva zdravstva utvrdio je još neke sporne detalje poput troška tog nadzora, piše Večernji list.

Naime, od iznosa nešto većeg od 20.000 kuna koliko je koštalo provođenje stručnog nadzora, Ministarstvo je zanimalo zbog čega je na ručak potrošeno 1706 kuna, budući da su im isplaćene dnevnice. Osim toga, Ministarstvo je procijenilo da se umjesto stručnosti i kvalitetom zdravstvene usluge, stručni nadzor više bavio prostorom i opremom zdravstvenih institucija. 

Priopćenje HLK-a

Nadalje, Ministarstvo je zatražilo od Komore raspisivanje izvanrednih izbora za predsjednika Hrvatske liječničke komore. Naime, nakon što je s mjesta predsjednika u srpnju prošle godine smijenjen Trpimir Goluža, na dužnosti prvog dopredsjednika, odnosno vršitelj dužnosti predsjednika je Krešimir Luetić

SMRT DJEČAKA U METKOVIĆU HLK: Nećemo dopustiti hajku i govor mržnje prema liječnicima

Iz Hrvatske liječničke komore priopćenjem su poručili da su pripreme za izbor novog predsjednika u tijeku, ali i kako su trošili novac isplaćen za provođenje stručnog nadzora u trajanju od dva dana na šest lokacija u Zagrebačkoj županiji.

– Komora je još u prosincu 2018. godine započela s redovitom izbornom procedurom, pri čemu je Vijeće Komore izabralo Središnje izborno povjerenstvo te usvojilo hodogram izbornih postupaka. Izbori će biti raspisani u ožujku 2019. godine. U trenutku provođenja upravnog nadzora Ministarstvo zdravstva nije raspolagalo ovim podacima – dio je priopćenja HLK.

Za, da tako kažemo, sporni ručak iz Komore su odgovorili kako je stručni nadzor proveden tijekom dva radna dana, u sastavu pet liječnika i jedan pravnik od kojih su svi iz Zagreba izuzev jednog člana komisije iz Splita. Komisija je imala organiziran prijevoz, koji uključuje vozilo, vozača i troškove goriva. Članovi komisije nisu koristili nikakav smještaj.

Za prvi dan članovima Komisije nisu isplaćene dnevnice. Troškovi ručka prvog dana iznosili su 150 kn po osobi. Članovima Komisije drugi dan stručnog nadzora plaćen je ručak, također u iznosu od 150 kn po osobi. Za taj dan je isplaćena polovica dnevnice, dodatno umanjena za 30 posto, odnosno 59,50 kn po osobi. Ostali troškovi odnose se na plaćanje naknade liječnicima članovima Komisije u bruto iznosu, s pripadajućim doprinosima. Svi računi ispostavljeni su Ministarstvu zdravstva koje ih je uredno platilo – odgovor je iz HLK. 

Upravni nadzor koji Ministarstvo provodi o radu Hrvatske liječničke komore, radio se prije stručnog nadzora rada liječnika nakon tragične smrti dječaka Gabrijela Bebića u Metkoviću. Nalaz Komore izazvao je burnu reakciju javnosti jer su nalazom utvrđeni propusti kod troje od deset liječnika, a među to troje je bila i dr. Ksenija Kaleb, koja je jedina prepoznala teško stanje dječaka.

ZBOG ISTRAGE DORH-A Obustavili disciplinski postupak protiv liječnika iz Metkovića

Na press konferenciji predstavnici HLK su istaknuli kako su nadzor proveli specijalisti pedijatrije i hitne medicine. Međutim, neslužbeno se i u stručnim krugovima moglo čuti da baš i nije pošteno da bolnički pedijatri rade takav nadzor u primarnoj pedijatriji, pa se tako i njihov sud o radu dr. Kaleb procijenio nepoštenim, piše Večernji.

Nekoliko dana nakon press konferencije na kojoj su objavljeni nalazi stručnog nalaza, Hrvatska liječnička komora je izdala rješenje o obustavljanju disciplinskog postupka protiv troje liječnika, kod kojih je stručni nadzor Komore utvrdio propuste u liječenju devetogodišnjeg dječaka iz Metkovića, do okončanja postupanja pravosudnih tijela.
 

Idi na 24sata

Komentari 35

  • japanokinez 30.01.2019.

    Donijeti zakon, uredbu nazovi kako oš ali ručkove, odjeću, obuću, gorivo, evo ti službeni auto ali gorivo točiš sam gdje god da ideš, i sve nabrojano plaćaš sam. Ako se ogriješiš, 5 godina zatvora.

  • Zlatan.balkanac@gmail.com 30.01.2019.

    Pa moraju jest ipak su radili težak posao...

  • 30.01.2019.

    ovaj je, ni na nebu ni na zemlji..

Komentiraj...
Vidi sve komentare