Nakon stravične nesreće u Genovi, gdje je u urušavanju vijadukta poginulo 42 ljudi, stanje mnogih vijadukata, mostova i nadvožnjaka temeljito se provjerava.
Kako nam objašnjava HAC-ov stručnjak za mostove Dario Sršek, na autocestama nema većih problema jer ih je većina stara tek 20, 25 godina.
- Većina autocesta, a time mostova, vijadukata i nadvožnjaka, građena je 90-ih godina pa problema kao što je bio u Genovi nema. Mi redovito održavamo svoje konstrukcije, a najviše održavanja nam otpada na ograde koje hrđaju zbog vode i soli. Ali to su minimalne stvari u odnosu na probleme kakve je imao vijadukt u Genovi - objašnjava Sršek.
Međutim, ranije ove godine pojavio se problem sa stanjem nadvožnjaka u Zagrebu, točnije na petlji na križanju Držićeve i Slavonske avenije. Na jednome mjestu odlomio se komad betona te je na tom mjestu vidljiva armatura. Zbog toga su alarmirani Ministarstvo prometa i gradski Ured za prostorno uređenje.
Na tom dijelu je tad bio zabranjen promet za vozila teža od 3,5 tona, i to sve dok traje inspekcija. Utvrđeno je kasnije kako nema napuknuća petlje i kako promet može teći bez zabrane. No pola godine nakon toga mjesto gdje se beton odlomio još nije sanirano i armatura se i dalje vidi.
S obzirom na to da je petlja sagrađena 1970-ih, a od tada se značajno povećala i gustoća prometa, vrijeme je da se saniraju određeni dijelovi radi sigurnosti.
Planiraju li sanaciju i kad, iz Grada Zagreba do zaključenja ovoga broja nismo dobili odgovor. Stručnjak za mostove Sršek kaže kako je projektirana trajnost svih konstrukcija oko 100 godina, ali naravno uz redovito održavanje.
- Sve ovisi o prometu, vremenu, soli, vodi i mnogim drugim uvjetima. Na autocestama se nadzor praktički obavlja dnevno. Ophodnja ceste redovito prijavljuje eventualna oštećenja, a ponekad i vanjski partneri rade sanacije za nas. Nikad se ne može reći da opasnosti nema 100 posto, ali se puno radi na tome da se sigurnost konstrukcija održi - kaže Sršek.