U nedjelju od sedam do 20 građani Srbije će glasati na prijevremenim izborima za novi saziv Skupštine Srbije i parlamenta Vojvodine, birat će i vijećnike 65 lokalnih samouprava, uključujući i Beograd.
Pravo glasa ima 6.500.165 birača koji će glasati na 8.273 biračka mjesta. Prema posljednjem ispitivanju javnog mišljenja prednost se daje vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci. U Beogradu, gdje oporba u zbroju očekuje više od 60 posto glasova i pobjedu nad SNS-om, s pravom glasa je 1.613.369 birača, a na pokrajinskim izborima 1.669.791 birač. U utrci za 250 mjesta u srbijanskom parlamentu je 18 izbornih koalicija i stranaka i manjinskih lista, u Beogradu 14, a za pokrajinske izbore je proglašeno 13 lista.
Nema glasanja na Kosovu
Ove godine neće biti glasanja na Kosovu jer to nisu dopustile tamošnje vlasti. Za kosovske birače bit će omogućeno glasanje u četiri općine na jugu Srbije: Kuršumliji, Raški, Vranju i Tutinu. U inozemstvu će se glasati na 81 biračkom mjestu u 35 država gdje je prijavljeno ukupno 32.216 birača.
Aktualni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je ranije naglašavao da će 'svim srcem' podupirati stranku SNS na čijem je čelu bio do svibnja. Lista te stranke prva je na popisu, a nosi ime prema predsjedniku države 'Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane' iako on ne sudjeluje u izborima. Oporba ga pak optužuje da koristi svoju poziciju u tzv. dužnosničkoj kampanji.
Vučić dominira na izborima u kojima čak i ne sudjeluje, a i od raznih poznatih ličnosti kao što je košarkaš Nikola Jokić dobiva bezuvjetnu potporu.
Monitoring nevladinih udruga pokazuje da se Vučić za 44 dana kampanje javnosti obratio 45 puta.Prema posljednjim istraživanjima, SNS ima prednost s više od 44 posto glasova.
Odlazi ako SNS ne pobjedi
Aleksandar Vučić je na skupovima od svojih pristaša zatražio 'apsolutnu pobjedu'. Ako SNS bude izgubio izbore, rekao je da će zatražiti predsjedničke izbore iduće godine u svibnju ili rujnu jer ne želi dijeliti vlast s oporbom, koju optužuje da ne želi dobro Srbiji.
Prema anketama, 23,6 posto može očekivati lista proeuropske oporbene koalicije 'Srbija protiv nasilja', koja se po postotku našla odmah nakon vodećeg SNS-a.
Listi socijalista, pod nazivom 'Ivica Dačić - premijer Srbije', ankete prognoziraju 8,7 posto glasova. Vođa liste socijalista Ivica Dačić, dosadašnji Vučićev koalicijski partner, najavio je da sebe vidi poslije izbora u novoj koaliciji na mjestu premijera.
Na popisu se nalazi i lista 'Dr Vojislav Šešelj - Srpska radikalna stranka', konzervativno-nacionalne koalicije 'Nacionalno okupljanje' - Zavetnici i Dveri, te NADA koju čine Novi DSS i Pokret obnove kraljevine Srbije.Također, među manjim listama je i Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, koji nastupa u koaliciji s bošnjačkom Stranke pravde i pomirenja. Ankete najavljuju da dvije trećine stranaka koje se nalaze na listama neće prijeći prag od tri posto.
Na popisu su i SDA Sandžaka – dr Sulejman Ugljanin, Koalicija za mir i toleranciju, Narodna stranka Vuka Jeremića, koalicija 'Dobro jutro Srbijo - DJB-SDS-Otete bebe' te 'Politička borba Albanaca se nastavlja - Šaip Kamberi'. Ankete predviđaju da će lista 'MI - Glas iz naroda, Branislav Nestorović' može dobiti i do četiri posto glasova. Slijede građanska koalicija 'Srbija na Zapadu - Da se struka pita', 'Ruska stranka - Slobodan Nikolić', 'Čedomir Jovanović - Mora drugačije' i 'Albanska demokratska alternativa'.
U petak u ponoć je započela predizborna šutnja i trajat će do zatvaranja birališta u nedjelju u 20 sati, a prvi preliminarni rezultati mogli bi se znati oko 22 sata.