Nacionalni stožer trebao bi danas predstaviti najstrože mjere koje se uvode još od proljeća kako bi suzbili ogroman rast broja zaraženih i preminulih od korona virusa.
O mjerama se sinoć raspravljalo, a trebale bi zahvatiti niz područja, od ugostiteljstva, obrazovanja, kulture, prijevoza i sporta.
Mjere bi trebale stupiti na snagu u sljedećim danima, a još je jučer ministar Davor Božinović najavio da će vrijediti do Božića.
Krunoslav Capak iz HZJZ-a sinoć je u Dnevniku HTV-a rekao da se u razgovorima vodi računa o tome da se nađe balans oko toga što se može podnijeti, ali i što možemo učiniti da spasimo živote.
Govoreći o ugostiteljstvu rekao je da se razmišlja o novom ograničavanju broja ljudi, radnog vremena ili da dozvole rad samo na terasama. Danas bi trebali znati za koju opciju su se odlučili.
Marin Medak iz Nacionalne koordinacije ugostitelja sinoć je za RTL Direkt ponovio da treba obeštetiti i ugostitelje i da ne žele da ih se stigmatizira kao izvor zaraze. Istaknuo je da se govorilo o naknadama za radnike u ugostiteljstvu, ali ne i o naknadama za ugostitelje. Ustav lijepo kaže da nas se mora obeštetiti ako nas se zatvara, objašnjava Medak.
Capak je sinoć rekao da je izgledno da će se srednje škole prebaciti na B ili C varijantu, fakulteti većinom i jesu online, a preporuka je da budu svi, dok osnovne škole ostaju A varijanta.
Koordinatorica radne skupine Ministarstva obrazovanja Ivana Pavić Šimetin rekla je za emisiju U mreži Prvog HRT-a kako Koordinacija radne skupine Ministarstva obrazovanja nije donijela strože mjere oko održavanja nastave jer su one dogovorene već u kolovozu te da te mjere pokrivaju sve potrebe, a ovise o odluci lokalnih stožera.
- Gdje ima potrebe, može se prijeći na, C model nastave, a to je nastava od kuće. Na nacionalnoj razini se o tome ne razmišlja, rekla je Pavić Šemetin i dodala da školski praznici za sada ostaju kao što je planirano.
Kina će se sigurno zatvoriti, a mjere će se postrožiti u kulturi, najavio je Capak.
U javnom prijevozu žele smanjiti broj ljudi, pa je istaknuo da su razmišljali o više rada u smjenama ili drugim terminima za škole, ali da je zbog inkubacije 10-14 dana premalo da ocijene kvalitetu mjera.
Što su tražili epidemiolozi
Kako prenosi Jutarnji, razmišlja se da se vjerski obredi obavljaju online ili preko TV-a ili radija, a vjerski objekti mogli bi ostati samo za individualne molitve. U dokumentu koji su epidemiolozi predložili županima tako se navodi da bi na pogrebima, vjenčanjima i organiziranim događajima na otvorenom smjelo biti do 15 ljudi. Božićni domjenci, konferencije i poslovni treninzi na bi smjeli biti u zatvorenom.
Zatvorili bi muzeje i galerije. Knjižnice i antikvarijati bi trebali uvesti naručivanje online i telefonom i preuzimanje literature.
U kafićima i restoranima osigurati 4 kvadrata po gostu, privremeno bi zatvorili one koji se ne pridržavaju. Tamo gdje je incidencija viša od prosjeka i gdje je nastava potpuno online zatvoriti kafiće i barove. Zabraniti ulaz maloljetnicima.
U javnom prijevozu ograničili bi popunjenost na 25 posto i redovito dezinficirati.
Izbjeći obiteljska i socijalna druženja u restoranima i druženja više obitelji u domovima.
Zabranili bi korištenje sportskih terena i sportskih centara za amaterski sport, na otvorenom samo kondicijski treninzi. Sportski centri, dvorane i bazeni samo za individualni trening.
Kreveti u Areni za lakše bolesnike
Kako je objavio Večernji, uskoro će se aktivirati i kreveti u zagrebačkoj Areni. Nacionalni stožer priprema tu odluku, a ovdje bi trebali prebaciti bolesnike iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” i iz Primarnog respiracijsko-intenzivističkog centra u KB-u Dubrava. Tamo je opremljen odjel za lakše bolesnike pod ingerencijom KB Sestre milosrdnice, a na njihov zahtjev su napravili i provjeru instalacija za dovod kisika. Tamo je zasad opremljeno 100 kreveta, a na istom katu može biti i do 270 kreveta.