Slučajnoj milijarderki iz okolice Zagreba odvjetnici savjetuju da traži kamatu.
- Imala bi pravo na kamate koje banka isplaćuje na štedne uloge po viđenju za vrijeme dok joj iz banke nisu uputili zahtjev za povrat novca, konkretno za jedan dan - objasnio je odvjetnik Marko Ivica. Slučajna bogatašica ima pravo na kamatu samo za dane dok je nisu obavijestili iz banke o pogrešnoj uplati. A to je tih osam sati, koliko je bogatstvo bilo na njezinu računu. Kamata na štednju po viđenju u HPB-u iznosi 0,1 posto godišnje, što bi na više od 3,2 milijarde kuna za jedan dan bilo oko 8800 kuna.
Da žena nije pristala na dogovor s bankom, moglo bi proći najmanje mjesec dana prije nego što banka podnese tužbu, a sud blokira račun. Međutim, u tom slučaju sav novac bi na kraju morala vratiti s kamatama i sudskim troškovima.
Nezaposlena majka četvero djece iz okolice Zagreba nije ni pomišljala zadržati novac. Račun u Hrvatskoj poštanskoj banci koristi jednom godišnje, za isplatu naknade za rodilje.
Da ne bi otišla u nedopušteni minus, zamolila je rođaka Marka Matića (35) da joj 24. svibnja nešto uplati. Šokirala se kad je umjesto 50 kuna na računu ugledala iznos u visini pola zagrebačkog proračuna, više od 3,2 milijarde kuna.
- Rekla je da toliko brojeva nikad nije vidjela. Nije se previše uzbuđivala iako je taj novac na njezinu računu stajao satima - rekao je rođak i dodao da su isti dan navečer zvali iz poslovnice HPB-a u Sesvetama. U glasu su im se osjetili strah i uznemirenost. Rekli su da su pogriješili, ali nisu spominjali iznos uvjereni da ga nije primijetila.
Do nje su došli oko 21.30 sati. Nije im bilo teško prevaliti oko 35 kilometara i zatražiti da potpiše punomoć. Jedino su tako mogli vratiti novac. Inače bi ga mogli tražiti na sudu. Rođak koji je uplatio 50 kuna na račun, razočaran je reakcijom banke.
- Rođakinju i supruga najviše je pogodilo što joj se nisu ni zahvalili. Rekli su da im se javimo budemo li od njih ikad išta trebali, a kad smo im spomenuli pomoć u dobivanju kredita, promijenili su temu. Rekli su da će nam javiti hoće li biti kakva nagrada, ali ne javljaju se - ogorčen je rođak Marko. On je također sanjao o tome što bi bilo da su milijarde sjele na njegov račun.
- Otišao bih odvjetniku, uzeo bih samo 1 posto od toga. Napravio bih veliku feštu, a poslije bih ulagao u nekretnine - zaključio je Marko.
Svi su sanjali: Što bi napravili s milijardama na jedan dan?
Većini ljudi koja je u 24sata od petka vidjela cifru na naslovnici prošla je glavom ista misao: Eh, da je to meni. Neki su pomislili kako bi silne kune internet-bankarstvom prebacili rodbini, prijateljima, možda otvorili i nove račune za sebe. No provjerili smo je li to moguće. Nije, jer čim bi banka shvatila pogrešku, morali bi vratiti sav novac, plus kamate i sudske troškove. Kad-tad. Stoga, ta mogućnost propada. Druga ideja je bila prebaciti račune na Kajmansko otočje (jer je gotovo nemoguće doći do vlasnika) i nestati. No i to je neizvedivo jer se isplate veće od 105.000 kuna provjeravaju i odmah se blokira račun. Zaključak? S tuđim novcem bolje je ne petljati.