Najavi Vlade Andreja Plenkovića da će u Ini promijeniti način upravljanja zabijen je zadnji čavao u lijes. Švicarski Savezni vrhovni sud odbio je zahtjev Hrvatske za revizijom arbitraže o Ini iz 2016. godine, čime je vjerojatno uništena i zadnja nada da će hrvatska strana u Ini ikad povratiti utjecaj. Iako naši sudovi kažu da je Ivo Sanader za mito upravljačka prava prepustio Mađarima, u arbitražnim nam je postupcima poručeno da za to nema dokaza, i odbijen je zahtjev da se štetni Sanaderovi ugovori i ponište.
Dva su arbitražna postupka - prvi je pokrenuo MOL protiv Vlade 2013. pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu, a onda je, godinu kasnije, Hrvatska uzvratila pritužbom protiv MOL-a na Arbitražnom sudu Komisije UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi. MOL je tvrdio da Vlada nije ispoštovala obveze dogovorene sa Sanaderom 2009., i taj je spor u srpnju prošle godine dobio. Prije toga, u prosincu 2016. je Hrvatska i u Ženevi već izgubila i arbitražu protiv MOL-a, u kojoj je tvrdila da je Sanaderov dugovor s Mađarima iz 2009. štetan, i da treba biti poništen. Tim je ugovorima Vlada upravljačka prava u Ini prepustila Mađarima, čak i bez većinskog dioničarskog udjela, a istodobno se obavezala iz Ine preuzeti tad gubitaški plinski biznis.
Vlada je početkom ove godine podnijela zahtjev za revizijom švicarske presude iz 2016., uvjerena kako joj je as u rukavu pravomoćna presuda Vrhovnog suda RH protiv Sanadera iz listopada prošle godine, kojom je potvrđena prvostupanjska presuda zbog primanja mita. Odbijenica iz Švicarske kaže, međutim, da je Arbitražno sudište svoju odluku donijelo svjesno postojanja kaznenog postupka protiv Sanadera, ali je naznačilo da će dokaze prikupljene tijekom navedenog kaznenog postupka ocjenjivati s najvećim oprezom te je svoju odluku utemeljilo na dokazima koje je samo prikupilo. U obrazloženju se ističe i da se optužba za korupciju u potpunosti temelji na svjedočenju Roberta Ježića, ali da su njegovi iskazi opterećeni brojnim nedosljednostima i proturječjima.
- Najnovija odluka arbitražnog suda me ne iznenađuje, po meni je bila očekivana. Moje je osobno mišljenje da nismo imali šanse. Sve je neslavno završilo i mislim da manevarskog prostora više nema te da se s MOL-om treba dogovoriti kako dalje. Svaka nova pravna akcija traži vrijeme, kojeg nema, komentar je Želimira Šikonje, predsjednika Hrvatske udruge naftnih inženjera i geologa.
Energetski stručnjak Davor Štern naglašava da MOL ni na čemu više ne možemo "dobiti".
- Prepustili smo im upravljanje Inom na svim razinama, korporativne funkcije su sve vođene iz Budimpešte, i tu se ne može ništa. Bilo kakvim promjenama u načinu upravljanja Inom neće se ništa postići, to je neminovno izgubljen proces. Sve vratiti u Hrvatsku u zajednici s MOL-om, nemoguće je - smatra Štern.
Može se zaključiti da, čak i kad bi Vlada išla u poništenje spornog dodatka ugovoru s Mađarima, i hrvatski joj sudovi to dopustili, opet je za spor nadležan arbitražni sud, koji je već odlučio kako nema dokaza da je koruptivnih radnji bilo.