Osjećam se uvrijeđenim i poniženim. I ja i moja obitelj. Ovo već treći put slušam, a nisam kriv, rekao je Vinko Martinović Štela nakon što je tužitelj na Županijskom sudu u Zagrebu u četvrtak pročitao optužnicu kojom ga se tereti da je sudjelovao u ubojstvu Jamine Đukić u Mostaru 1996.
Martinovića terete da je 7. ožujka 1996. s Krešom Vladićem, koji se prije zvao Azer Kajan, i Draganom Raspudićem došao do stana Jasmine Đukić u Ulici Zrinski Frankopana s namjerom da je ubiju. Martinović ju je, tvrdi tužiteljstvo, zgrabio za kosu i povukao, a Raspudić je potom ženi ispalio metak u trbuh. Martinović je tada u žrtvu ispalio još dva hica iz pištolja te potom naredio Krešiću da je ubije. Ovaj je potom iz strojnice ispalio dva hica u glavu Jasmine Đukić i ubio je.
Raspudić je za ovaj zločin osuđen na 10 godina zatvora i odslužio je kaznu. Postupak protiv Martinovića je razdvojen jer su ga izručili Haagu no pritvor u tom predmetu mu nikada nije ukinut. Martinović je zbog zločina nad civilima tijekom rata u BiH osuđen na 18 godina zatvora. Kaznu je služio u Italiji, a nakon što je odležao dvije trećine kazne, početkom ove godine pušten je na slobodu. U ožujku, tijekom ulaska u Hrvatsku, uhitili su ga i završio je u pritvoru.
Sudac Županijskog suda u Zagrebu Tomislav Jureša odlučio je da će neposredno ispitati svjedoke Dragana Raspudića i Đinu Zekana, a iskazi ostalih svjedoka će se pročitati. Sudsko vijeće odbilo je prijedlog Štelinih branitelja da ga puste na slobodu. Svoj prijedlog argumentirali su time da je u tijeku ustavna tužba zbog pritvora, da je od navodnog zločina proteklo 16 godina te transkriptima sa sjednice iz Predsjedničkih dvora održane 3. ožujka 1997. Na njoj su sudjelovali tadašnji predsjednik Franjo Tuđman, bivši ministri obrane i unutarnjih poslova - Gojko Šušak i Ivan Penić, predsjednikov savjetnik Ivić Pašalić, te šef obavještajaca Miroslav Tuđman.
- Iz sadržaja tih transkripata, koji imaju oznaku strogo povjerljivo, a koje je deklasificirala Vlada Jadranke Kosor, vidljivo je da su policije i tajne službe RH i BiH odlučile da do uhićenja Štele mora doći iz bilo kojeg razloga kako bi mogli ispuniti obećanje o izručenju Haaškom tribunalu. Sugovornici su se složili da nemaju ništa protiv Štele niti u RH niti u BiH no da trebaju nešto smisliti kako bi ga izručili - pojasnio je Štelin branitelj Ivan Stanić. Odvjetnik Branko Šerić dodao je kako je transkripte objavio Feral Tribune, no da tijekom suđenja u Haagu transkripte, koje su tražili od Ureda predsjednika Stjepana Mesića i Ferala, nisu dobili. Predložili su i da se pritvor zamijeni nekim drugim mjerama opreza no sudsko vijeće nije uvažilo njihove argumente.