Obitelji preminulih branitelja za troškove pogreba od države će dobivati od 1.800 do 3.000 kuna manje nego do sada. U Ministarstvu branitelja kažu da unatoč krizi ovo nije jedna od mjera štednje, jer se proračunski iznos za tu stavku nije dirao. Razlog je ističu znatno povećanje broja obitelji koji traže vojni pogreb, a nije se željelo smanjiti broj branitelja koji na to imaju pravo. Broj zahtjeva u pojedinim sredinama porastao je za 40 %.
- Smatramo da su i ovi iznosi omogućavaju dostojanstven pokop za branitelje čija je smrtnost, nažalost, sve veća - rekla je ministrica Jadranka Kosor za Novi list.
Donedavno su obitelji za troškove pogreba dobivale pomoć od dvije tisuće kuna, država je financirala kupnju ukopnog mjesta s maksimalno tri tisuće kuna, sve troškove prijevoza pokojnika i glazbu prilikom odavanja vojne počasti od 1.200 kuna. Ubuduće će se troškovi pokopa sufinancirat s 1000 kuna, za ukopno mjesto izdvajat će se najviše 2000 kuna, za glazbu do 400 kuna. Umjesto cjelokupnog troška za prijevoz pokojnika država će plaćati polovicu. Troškovi pogreba usklađeni su s cijenama na zagrebačkom groblju Miroševac, koje je uzeto kao nekakav viši standard ukopa. Krajem prošle godine predsjednik Stjepan Mesić predložio je štednju na braniteljskim pogrebima. Tada su se na noge digli svi nazivajući takav prijedlog sramotnim i neukusnim.