Predsjednik Europske putničke komisije (ETC) Luis Araujo izjavio je u četvrtak u Dubrovniku da u izazovnim pandemijskim uvjetima za europski turizam rizik putovanja treba biti na pojedincu, a ne na državama.
Araujo je u Dubrovniku predsjedao sastankom Odbora direktora ETC-a, najvažnijeg i najstarijeg međunarodnog turističkog udruženja u Europi kojeg čine 33 nacionalne europske turističke organizacije.
- Ključno je da ljudi razumiju značaj turizma u europskim državama, koje godišnje ugoste više od 700 milijuna turista. Sad je prilika za izazove budućnosti, koja treba biti više održiva i digitalna te više usredotočena na ljude i njihove aktivnosti. Baš je Hrvatska, svojim brzim otvaranjem i oporavkom turizma u ovim izazovnim vremenima primjer drugim europskim zemljama. Sad je vrijeme za veću podršku nacionalnim turističkim organizacijama te promidžbu i jasna pravila otvaranja zemalja - rekao je Araujo.
Dodao je kako su europske zemlje u ovoj sezoni uspjele povećati turistički promet, ponajviše zbog domaćih gostiju, a zemlje ovisne o zračnom prometu su prošle lošije.
- Uz to, zemlje koje su brzo donosile odluke i razumjele značaj turizam imale su bolji rezultat. Tu je Hrvatska sjajan primjer - izjavio je Araujo.
Izvršni direktor Europske putničke komisije Eduardo Santander istaknuo je kako je turizam na prekretnici pa je potrebno održati jak duh suradnje.
- Upravo je to naša misija. U budućnosti ne treba gledati brojke, već težiti najboljem. Uz snažnu suradnju, moramo vjerovati jedni drugima, ali i dijeliti najbolju praksu. U takvom duhu trebamo raditi ne samo ove godine, već i cijelo desetljeće. Jer promjene dolaze, a turizam ne smije biti smatran dijelom problema, već dijelom rješenja - poručio je Santander.
Direktor Hrvatske turističke zajednice i potpredsjednik Europske putničke komisije Kristjan Staničić naglasio je kako se Hrvatska pokazala među najboljima u upravljanju ovogodišnjom turističkom sezonom, što je rezultat odluka Vlade, ali i cjelokupnog turističkog sektora.
- Turizam je na prekretnici i novi trendovi nametnut će razmišljanje prema održivom razvoju, naravno uvijek uz apel za uvećanje proračuna za promidžbu - zaključio je Staničić.
Europska putnička komisija osnovana je 1948. godine sa sjedištem u Bruxellesu, a Hrvatska je njezin član od 1997. godine.