Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel najavio je u četvrtak da će sindikati u prvoj polovici sljedećeg tjedna krenuti u generalni štrajk solidarnosti radi potpore radnicima Cesta Šibenik ako se ne ispuni njihov zahtjev o kolektivnom ugovoru.
"U prvoj polovici idućeg tjedna, svi udruženi sindikati SSSH održat će generalni štrajk solidarnosti, a šibensko-kninskog župana Marka Jelića pozivamo na razum, da već danas predloži sklapanje sporazuma o prekidu štrajka, kao što je predložio Sindikat prometa i veza", izjavio je Novosel na konferenciji za medije.
Radnici Cesta Šibenik u štrajku su tri tjedna jer Uprava društva ne želi otvoriti razgovore o kolektivnom ugovoru. U štrajku solidarnosti prošli je petak na sat vremena bilo svih 11 podružnica Sindikata prometa i veza Hrvatske, no idući tjedan bi se u štrajk solidarnosti trebao uključiti savez sindikata koji broji oko 100 tisuća članova.
Generalni štrajk solidarnosti održat će se jednom danu, unutar jednog sata, o čemu će javnosti i poslodavci biti pravovremeno obavješteni, rekao je Novosel, dok župana Jelića i članove Nadzornog odbora Cesta Šibenik smatra odgovornim za sustavno uništavanje poduzeća.
"Mi ne možemo ništa drugo pretpostaviti nego da je to isključivo iz razloga pripremanja tog trgovačkog društva za gašenje i stavljanje na tržište, da bi poslove koje je ono obavljalo, poput održavanja cesta, košenje trave i sl., preuzeo neki privatni poduzetnik koji je podoban županu Jeliću", napomenuo je.
Nakon što je Županijski sud u Šibeniku proglasio štrajk legalnim, predsjednik SSSH prozvao je šibensko-kninskog župana da ne poštuje navedenu sudsku odluku, zbog upućene žalbe Vrhovnim sudu, kao ni europsku direktivu koja je postavila prag od 80 posto radnika obuhvaćenih kolektivnim ugovorima.
"On je izjavio na sastancima koji su prethodili ovom sukobu da za njega kolektivni ugovori ne postoje, da ga radnici županijskih cesta nikad neće imati. Toliko o samovolji jednog župana", kazao je.
Predsjednik Sindikata prometa i veza Stjepan Lisičak rekao je da iza štrajka ne stoji nekolicina radnika, već gotovo svi radnici koji su od 12.lipnja u legalnom štrajku
"Zašto župan ignorira odluku Županijskog suda, ako tvrdi da je legalista. Njima su važniji profiti i vlastiti ego od stanovnika županije", istaknuo je Lisičak.
Osim odbijanja pregovor o kolektivnom ugovoru, sindikati i radnici upozoravaju na Pravilnik o radu prema kojemu se plaća isplaćuje po modelu 70 – 30, odnosno 70 posto fiksni dio, 30 posto varijabilni dio.
"Pozivam Jelića da isti princip isplate plaće primijeni i kod sebe u županiji, pa će vidjeti da će se i kod njega dogoditi štrajk", rekao je predsjednik Samostalnog sindikata energije, kemije i nemetala Željko Klaus.