Građanska inicijativa Srce ZGrada ocijenila je u ponedjeljak da je odnos Vlade i Grada Zagreba kod rješavanja posljedica potresa netransparentan te izrazila zabrinutost zbog načina trošenja javnog novca i upravljanja gradom, osobito kad je urbanizam u pitanju.
Inicijativa je u priopćenju poručila da ni država niti nadležno ministarstvo ne ulijevaju povjerenje kada se radi o obnovi Zagreba, a bojazan je tim veća s obzirom na "tradiciju i običaje vođenja poslova u i oko Zagreba".
Od nadležnih su zatražili transparentnost u procesu donošenja novog zakona i vođenje procesa obnove. Struka, a poglavito arhitekti, urbanisti i povjesničari umjetnosti trebaju imati presudnu ulogu u legitimaciji vizije i obnove grada.
Podsjetivši kako je u potresu oštećeno više od 25.000 objekata, iz Inicijative najavljuju da će se u proces donošenja odluka uključiti i kao građani.
Osvrćući se na govor premijera Andreja Plenkovića na Markovu trgu, kada je oporbi poručio da ne zna što Vlada radi u vezi obnove Zagreba, naglasili su da cijela javnost mora biti informirana o svemu.
- Kad premijer ne drži osobito do gradskih zastupnika, onda se možemo pitati koliko drži do građana ugroženih posljedicama potresa - poručili su.
Prva mjera pomoći, koja je Hrvatskoj na raspolaganju za ukupnu štetu od potresa, sredstva su iz Fonda solidarnosti EU-a, stoga Inicijativa pita resorno ministarstvo - u kojoj fazi je priprema prve aplikacije za sredstva iz Fonda, posebno kada je riječ o saniranju štete i obnovi privatnih kuća, zgrada i imovine građana.
Srce ZGrada upozorava da EU-ova Komisija mora zaprimiti zahtjev Hrvatske za isplatom pomoći unutar 12 tjedana nakon što je katastrofa prouzročila prvu štetu. "Sada ulazimo u zadnji tjedan, a još uvijek se obavljaju pregledi i procjene štete", kaže se u priopćenju.