Na sastanku Vijeća za vanjske poslove EU Vesna Pusić upozorila je kolege iz drugih zemalja na ponašanje Vojislava Šešelja kojeg je Haaški sud pustio na slobodu do izricanja presude.
– Obavijestila sam ih o situaciji koja je nastala nakon puštanja na privremenu slobodu osumnjičenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja. Njegove političke agitacije, pozivanje na rat i uništavanje regionalne suradnje nanosi štetu odnosu između država u regiji i naročito nanosi štetu europskom putu država u regiji i povjerenju u međunarodne institucije. To direktno nanosi štetu svemu onome što se postiglo kroz europsku transformaciju zemalja u regiji, rekla je Pusić, a prenosi Večernji list.
Pusić je kazala i da Srbija na putu u EU neće morati ispuniti nijedan uvjet više od Hrvatske.
- Nijedan novi, dodatni uvjet za Srbiju. Isključivo one uvjete i one kriterije koje je Hrvatska ispunjavala na svom putu. Dakle, ništa novo i ništa drukčije od onog što je i Hrvatska trebala ispuniti u svome putu. To je važno za jedan novi početak za svaku zemlju u regiji. To je sastavni dio funkcioniranja pravosuđa i pravne države. Dakle, oni kriteriji koje je imala Hrvatska primjenjuju se i na Srbiju i na svaku drugu zemlju, ne samo od Hrvatske nego i od svih država članica. A bilo koje bilateralne teme koje imamo, mislim da smo sposobni riješiti bilateralno. Ali u ovom trenutku nam je važno da temu nadnaravne ludosti zvane Šešelj skinemo prvo s dnevnog reda, kazala je odgovarajući na pitanje srbijanskog novinara hoće li Hrvatska, kako je najavio ministar pravosuđa Orsat Miljenić, tražiti od Srbije da na putu prema članstvu u EU sudi ratnim zločincima za Ovčaru i druga stratišta.
Kazala je i kako ne vidi u čemu bi se 'imala slagati ili ne slagati' s Miljenićem.
- Svi uvjeti koji su vezani za pristupanje ranijih, a tu se na Hrvatsku u prvom slučaju odnosi zato što smo bili također na tom području gdje su se vodili ratovi u vrijeme devedesetih i de facto na našem teritoriju Hrvatske, između ostalog, dakle svi uvjeti koji su važili za Hrvatsku u tom pogledu važe i za Srbiju. Ne kao posebni hrvatski uvjet, nego kao uvjeti Europske unije, zaključila je.