Vijeće sigurnosti UN-a sazvalo je posebnu sjednicu zbog napada Rusije na Ukrajinu. Na njoj se glasovalo o donošenju deklaracije koja osuđuje narušavanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine, ali i o sankcijama Rusiji.
POGLEDAJTE VIDEO: UŽIVO O RATU UKRAJINA RUSIJA
Na sjednici je bila i Srbija, koja želi ući u Europsku uniju. Deklaraciju, koja osuđuje napad na Ukrajinu, predložio je Giuseppe Borelli, Visoki predstavnik EU, a Srbija i Aleksandar Vučić istu su podržali.
Međutim, Srbija je odbila podržati deklaraciju o restriktivnim mjerama prema Rusiji, javlja Kurir.
Naši susjedi nisu stali ni uz deklaraciju koja se odnosi na 22 osobe i četiri entiteta koji podliježu restriktivnim mjerama, a među njima su i ruski ministar obrane Sergej Šojgu, drugi članovi Vlade, vojni komandanti, kao i Marija Zaharova, glasnogovornica vanjskih poslova te miljenica Vladimira Putina.
Srbija nije podržala ni deklaraciju kojom se uspostavlja novi mehanizam za provođenje restriktivnih mjera zbog ruskog priznanja nezavisnosti Donjecka i Luhanska i ulaska ruskih vojnih snaga u te oblasti.
Kao ni deklaraciju koja podrazumijeva restriktivne mjere protiv izaslanika ruske Dume. Na tu listu dodano je 336 izaslanika. Za njih se smatra da svojim radnjama prijete integritetu, suverenitetu i neovisnosti Ukrajine.
Srbija nije glasala ni za deklaraciju kojom je proširen obujam uvedenih restriktivnih mjera u području financija, obrane, energetike, zračnog i sektora svemirskih tehnologija.
Također, pretendenti za ulazak u Europsku uniju, bili su protiv deklaracije kojom se preciziraju kriteriji za određivanje osoba, entiteta i pravnih subjekata, koji se nalaze na listama za zabranu putovanja i zamrzavanje imovine zbog situacije u Ukrajini.
I ono najvažnije. Srbija nije podržala ni deklaraciju o novih 98 osoba, entiteta ili pravnih subjekata koji ugrožavaju Ukrajinu. Na toj listi se našli i ime ruskog predsjednika Vladimira Putina, predsjednika vlade Mihaila Mišustina te ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova. Također, Srbija nije glasovala ni za deklaraciju koja ograničava rad Aeroflota, kao ni Centralne banke Rusije.
U Srbiju ušlo 300-tinjak izbjeglica
U Srbiju je u ponedjeljak ušlo oko 300 izbjeglica iz Ukrajine, a veći broj ih je već prošao ka Crnoj Gori i Hrvatskoj jer tamo imaju nekretnine, dok je dio njih došao u Srbiju kod srodnika, izjavio je u srijedu šef nacionalnog tijela za migracije i izbjeglice.
Sve koji se opredijele ostati u Srbiji zbrinut ćemo bez ikakvih problema, rekao je povjerenik Vladimir Cucić.
On je naveo da ne vjeruje će trebati veći kapaciteti za zbrinjavanje ukrajinskih izbjeglica "jer dosta njih ne nalazi interes" biti u Srbiji.
- Ako iziđete na Poljsku, sigurno se nećete vraćati tisuću kilometara nazad, ako iziđete na Rumunjsku tranzitirat ćete prema drugim zemljama, isto je i ako iziđete na Mađarsku - ocijenio je Cucić.
On je naglasio da nacionalne zajednice Ukrajinaca i Rusina u Srbiji "nisu toliko brojne" i da je riječ o dvadesetak tisuća ljudi "kojima će se eventualno obraćati njihovi srodnici" iz Ukrajine.
"Nitko se neće bez posebnog razloga uputiti prvo u Srbiju", uvjeren je Cucić.
Komesarijat je, na početku izbjegličke krize potaknute agresijom Rusije na Ukrajinu, priopćio da ima kapacitete i logistiku za prihvat i smještaj izbjeglica iz Ukrajine, a Crveni križ Srbije objavio je račun za uplatu pomoći Ukrajini.
POGLEDAJTE VIDEO: Ruske trupe u centru Hersona