Zbog blokade nam nitko ne daje robu, nemamo za hranu za djecu i ostale potrepštine, a ni za struju, kaže Nives Seibert, ravnateljica vrtića.
Ističe kako djelatnici traže sedam neisplaćenih plaća, pa im, ne pomogne li netko, ne preostaje ništa drugo nego zatvoriti vrata. Prijavit će se na burzu jer su iscrpljeni od svih događanja s vrtićem u posljednje tri godine.
Tete su prije dva mjeseca išle u štrajk jer više nisu mogle raditi bez plaće. Njihova agonija traje jako dugo. Prije dvije godine zaposlenici su radili bez plaće gotovo godinu dana. Radili su kao da redovito dobivaju plaću i druge dodatke iako su jedva mogle dolaziti na posao.
Više djelatnica dolazilo je autobusom iz Petrinje, Hrvatske Dubice i drugih naselja.
Račun Kostajnice je u blokadi, ne mogu pomoći vrtiću
Naime, financiranje vrtića trebao je preuzeti Grad Hrvatska Kostajnica, no ni oni to ne mogu jer su u blokadi. Naime, Gradu je došla na naplatu ovrha od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Grad je opterećen s dva milijuna kuna duga jer je izdao jamstvo za kredit Tvornice obuće Una. Jamstvo je odobrio bivši gradonačelnik Govorčinović. Una nije ispunjavala svoje obveze, pa ju je Zavod za zapošljavanje tužio. Dobili su spor, a troškovi su, naravno, narasli.
Kako je Grad u blokadi, ne mogu nikako pomoći Krijesnici.
Mještani: To je sramota, vrtić je radio i u vrijeme srpske okupacije
- Može se, recimo, organizirati akcija za vrtić u obliku aukcije dječjih radova kako bi koliko-toliko opstao vrtić. Time bi se riješio problem onih roditelja koji nemaju kamo s djecom dok su na poslu - rekla je ravnateljica, a Kostajničani komentiraju kako je sramota da vrtić na granici dospije u propast te podsjećaju kako je vrtić radio čak i u vrijeme srpske okupacije toga grada.
Roditelji su očajni, uzimali su godišnje odmore kad je vrtić bio u štrajku.
Ne znaju što će s 30 djece koja nemaju gdje biti. Složni su da je najlošije to što će neki roditelji morati djecu voditi, ako se Krijesnica zatvori, u vrtić preko granice u Republiku Srpsku.