Djeca s teškoćama u razvoju zamalo su usred školske godine ostala bez pomoćnika u nastavi. Razlog su plaće pomoćnika koji novac za svoj rad nisu dobili od početka prosinca 2016. godine.
Oko 50 udruga preko kojih radi 300 pomoćnika dva je tjedna bezuspješno pokušavalo od ministra obrazovanja Pave Barišića i premijera Andreja Plenkovića dobiti odgovor zašto im nisu isplaćene plaće. Ministarstvo je od svega pralo ruke i tvrdilo da nisu krivi jer Vlada nije donijela odluku o isplati novca od igara za sreću iz kojeg se plaćaju i pomoćnici. Nitko od nadležnih nije želio odgovoriti kad će odluka biti donesena. Tek kad su udruge i roditelji sve otkrili medijima, ministar Barišić je odmah reagirao. Ministarstvo je jučer objavilo priopćenje u kojem tvrdi da će odmah isplatiti novac. Na jučerašnjoj sjednici Vlade, na kojoj se premijer hvalio postignućima u prvih 100 dana, nije bilo riječi o propustima ministra Barišića. Naprotiv, Vlada je odbila zahtjev oporbe da ga se smijeni zbog plagiranja.
- Ministar Barišić ima moju podršku i ne trebamo se baviti sitnicama - izjavio je premijer obrazlažući dokument kojim od Sabora traže da ne smijene ministra. Kašnjenje plaća pomoćnicima u nastavi, s kojima smo jučer razgovarali, nisu sitnice.
Nadica Bjelčić, predsjednica udruge Oko, jučer je ujutro roditelje djece o kojima skrbi njezina udruga obavijestila o tome da njihova djeca, ne isplati li Ministarstvo znanosti i obrazovanja do kraja mjeseca novac za isplatu plaća njihovim asistentima, od srijede više neće imati pomoć u nastavi.
Riječ je o djeci s najvišim stupnjem invaliditeta, među kojima je i Denis, 16-godišnji sin gospođe Bjelčić.
Problemi puno dublji
Denis ima više dijagnoza: slabi vid, cerebralnu paralizu, tretirani hidrocefalus, suženje moždanih komora, otežan govor i disanje, epilepsiju, osteoporozu i bubrežni kamenac te bez pomoći asistenta ne može pohađati nastavu.
Preostalih devetero djece o kojima skrbi Udruga Oko također su ovisni o tuđoj pomoći i njezi. Svi su učenici Centra za odgoj, obrazovanje i osposobljavanje djece i mladeži u Dubravi. Većina ih je u invalidskim kolicima, jedna je djevojčica potpuno slijepa, a dvoje djece ne može komunicirati osim putem tableta.
Prošle godine Vlada je odluku u uplati novca od igara za sreću udrugama donijela tek 22. travnja, pa se gospođa Bjelčić pismom obratila osobno ministru i premijeru s molbom da iznađu sredstva kojima bi se premostilo razdoblje do donošenja odluke. U protivnom će, upozorila ih je, biti prisiljena otkazati ugovor asistentima u nastavi. Ministrov i premijerov odgovor do danas nije dobila.
Obećanja ministarstva da će novac uplatiti Nadicu Bjelčić samo je djelomično razveselila.
- Prvo, ne vjerujem im dok ne vidim novac na računu. Drugo, tužna sam jer je sve ovo što se dogodilo samo pokazatelj da sustav funkcionira jedino onda kad treba gasiti požare. Ovo je puno dublji diskriminirajući problem koji treba sustavno riješiti – rekla je.
U Centru za odgoj i obrazovanje Dubrava jučer smo razgovarali s učenicima i njihovim asistentima.
- Potpuno sam slijepa i nepokretna. Asistentica u nastavi zamjena mi je za oči, ruke i noge. Bez nje bi moje školovanje bilo potpuno nemoguće - rekla nam je maturantica Laura Soče (18).
Od početka ove školske godine asistentica u nastavi joj je Jasmina Pavić (37), studentica agronomije, koja u školi radi obje smjene svaki dan te kaže kako joj nije teško.
Volimo svoj posao i djecu
- Volim pomagati i u potpunosti sam se posvetila ovoj predivnoj djeci. Ne biste vjerovali koliko se od njih može naučiti. Međutim, teško je raditi bez plaće. Voljela bih da mogu volontirati, ali, nažalost, ne mogu si to priuštiti. Sve što se dogodilo stvarno nije fer prema ovim učenicima. Oni teško mogu nastaviti pratiti nastavu bez naše pomoći - rekla je Jasmina. Dodala je kako je posao iznimno težak i slabo plaćen te kako puno ljudi od njega odustane.
- Mnogi imaju volju i želju da pomognu, pa dođu ovdje, zaposle se i nakon samo nekoliko dana jednostavno otiđu. Shvate da to nije za njih, odnosno da se ne mogu nositi s nekim stvarima. Najčešće ne mogu gledati probleme s kojima se ova djeca susreću i njihove teške situacije. A nekad se i pretjerano vežu uz njih - objasnila nam je Jasmina Pavić.
Nakon mature želi studirati
S njom radi i Ivana Anušić (22), studentica fizioterapije. Ivana se brine o Maji Pleše (18).
- Često znam samu sebe uhvatiti kad dođem kući s posla da razmišljam o tome što Maja ima sutra za domaću zadaću. Nemoguće je ovaj posao raditi samo na poslu, definitivno puno toga u glavi odneseš kući. Plaća nije velika, ali bilo bi fer da je redovita. Mi asistenti i nismo toliko bitni, ali odgovorni bi trebali misliti na djecu. Nije u redu da im se asistenti ukinu pred maturu - rekla je Ivana i dodala kako neki učenici nakon mature, unatoč teškim bolestima, namjeravaju upisati fakultete.