Ako se prozor ne može dobro zatvoriti, treba ga oblijepiti selotejpom, ako tuče sunce po staklima, zalijepi se nešto papira, a ako vam je zimi u zahodu hladno kao na poljskom WC-u – trpite.
POGLEDAJTE VIDEO:
Tako ukratko izgleda život, odnosno rad na Općinskom sudu u Splitu koji je posljednjih deset godina “privremeno” smješten na periferiji grada, u zgradi bivše vojarne na Dračevcu.
POGLEDAJTE LIVE VIDEO:
Tamo su građani u srijedu mogli ići u obilazak u sklopu manifestacije Dan otvorenih vrata na Europski dan pravosuđa. Već sam dolazak u zgradu suda izgleda jezivo jer su tri zgrade u okolici potpuno porazbijane i sablasno zapuštene. Trava i drač oko zgrada ljeti narastu do dva metra te tako sve skupa postaje savršeno leglo štakora i zmija koji šetaju, odnosno gmižu po parkiralištu, a nekad i u sudnicama.
- U ovoj zgradi su 74 sudnice, od čega je njih šest adaptirano prije tri godine. U ostalim sudnicama namještaj je star i 60 godina. Tu je i vlaga, a prozori su katastrofa – kaže nam zamjenik predsjednika Općinskog suda u Splitu Marijo Franetović koji svoju sudnicu, kao i svi, grije na klimu. Temperaturu zimi drži na 20-ak stupnjeva, a kad se izađe na hodnik, bude i deset stupnjeva manje jer dvije klime ne mogu pošteno zagrijati golemi prostor. No pravi temperaturni šok vas čeka na zahodu gdje nikakvog grijanja zapravo nema. Na ovom sudu u prvom planu je dovitljivost djelatnika pa su tako stolice povezane u “klupu” pomoću letve, cijevi u nekim zahodima uopće nisu u zidu nego strše izvana, na mjestima gdje je propao parket stavi se komad daske, a ako negdje kapa voda, ispod se naprosto “instalira” kakva kantica. Sporedna stubišta i hodnici postali su odlagališta raspadnutog namještaja i zastarjele opreme. U podrumskim prostorijama krije se na tisuće i tisuće spisa. Kad bi se svi spisi složili jedan do drugog bili bi dugački 5,6 kilometara, odnosno mogli bi se s njima povezati Split i Solin. Složeni su na 2,5 kilometara polica, a oni koji ne stanu na police naprosto leže po hodnicima, podovima, stolovima....
No iako su uvjeti rada loši, na Općinskom sudu radi se punom parom.
- U travnju 2014. bilo je oko 37 tisuća neriješenih predmeta, a sad ih je manje od 33 tisuće. Tu govorimo o predmetima i s ovog suda te šest područnih sudova u županiji. Ovaj sud smanjio je broj neriješenih kaznenih i građanskih sporova za više od dvije tisuće predmeta – kaže nam Franetović.
Ministri ništa ne poduzimaju
Na sudu kažu da ovu situaciju nitko od nadležnih ne doživljava kao problem. Promijenilo se više ministara u posljednjih deset godina, ali ni jedan nije poduzeo baš ništa da riješi situaciju.