Stogodišnjica igranja picigina na Bačvicama obilježit će se iduće subote, kad će biti otkrivena i spomen ploča posvećena toj popularnoj igri Splićana, najavljeno je u utorak na konferenciji za novinare Ekološkog društva Picigin Bačvice.
Picigin je začet u Splitu i smatra ga se najsplitskijim sportom, a Bačvice su kultno mjesto za igranje picigina. "Picigin je način života, jer se igra ljeti i zimi", rekao je predsjednik Društva Zdenko Matošić.
Društvo Picigin Bačvice ima oko 100 aktivnih igrača picigina, među kojima su i pjevač Goran Karan i bivši vaterpolist Denis Lušić.
U sklopu proslave u subotu, kada će na Bačvicama biti otkrivena spomen ploča piciginu, bit će organizirano čišćenje podmorja, kao i nogometna utakmica "na male branke" između veterana Hajduka, splitskih olimpijaca, glazbenika, pjevača i samih piciginaša.
Rješenjem Ministarstva kulture 2013. godine picigin je proglašen "nematerijalnim kulturnim dobrom".
Picigin je igra u kojoj nema pobjednika, zbog toga se teško može govoriti o strogim pravilima.
Osnovna pravila su jednostavna: pet igrača u moru dubokom deset do dvadeset centimetara, raspoređeni u peterokut i međusobno udaljeni šest–sedam metara, dodaju se loptom udarajući je dlanovima, nastojeći pritom da lopta ne padne u more.