Da bi uopće našli Izvor špilju Gojak, 10 speleologa i speleoronilaca moralo je preroniti 20 metara do ulaza u tu kršku ljepoticu. U najudaljenijem dijelu živi najveća kolonija špiljskih spužvi u svijetu.
- Iskoristili smo nizak vodostaj i više temperature vode kako bi istraživali špilju. Duga je preko dva kilometra i ovog puta istraživanje smo završili na mjestu gdje se ona račva na nekoliko strana - rekla nam je jedna od istraživačica Petra Kovač Konrad. Ona i kolege rade na nastavku speleološkog i speleoronilačkog istraživanja špilje kojeg su potpomogli HEP, HE Gojak i udruga Hyla. Ovog puta u karte su ucrtali novih 400 metara podzemlja, no čeka ih puno posla. Još ne znaju gdje ona završava. Morat će pratiti vodu i vidjeti gdje ona otječe.
- Kad smo ušli u nju, prelazili smo brojna jezera i slapove. Uglavnom smo plivali, a tek dio prehodali - kazala je Petra. Na samom kraju najudaljenije dvorane primijetili su veliku koloniju ogulinske špiljske spužvice, jedine takve slatkovodne vrste na svijetu. Da joj okolina odgovara pokazuje i njihova veličina. Primjerci koje su zabilježili su impresivni. Hrane se tako da filtriraju vodu iz koje izvlače hranjive tvari. Nemaju pigment i potpuno su prilagođene životu u vodi. Ugrožena je vrsta, a snimio ju je speleoronilac Frederic Swierczynski.
Hrvatski endem je svjetsko čudo
Institut za krške vode SAD-a je ogulinski kraj, u kojem se nalazi i izvor špilja Gojak, proglasio jednim od 10 najugroženijih krških sustava na svijetu. Dijelovi podzemlja su uglavnom čisti pa se endemska ogulinska špiljska spužvica uspjela održati. Jedina je slatkovodna vrsta spužve u svijetu.