Španjolska se u ponedjeljak ponudila za preuzimanje 629 migranata sa spasilačkog broda koji plovi Sredozemljem nakon što su Talijani i Maltežani odbili njihov prihvat u luke tih dviju zemalja.
Brod Aquarius koji će pristati u Valenciji, preuzeo je sve migrante koji su se nalazili u gumenjacima. Među njima je 123 maloljetnika bez pratnje, još jedanaestero djece i sedam trudnica.
Premijer Pedro Sanchez, koji je funkciju preuzeo prije samo tjedan dana, izdao je upute po kojima će Španjolska u potpunosti ispuniti sve obveze koje se odnose na događaje povezane s humanitarnom krizom te naložio da se brod Aquarius primi u luci Valencija.
"Naša je dužnost pridonijeti da se izbjegne humanitarna katastrofa i ponuditi 'sigurnu luku' ljudima u skladu s međunarodnim zakonom", stoji u priopćenju novoga španjolskog premijera.
U europskom zakonu stoji kako se tražitelji azila trebaju registrirati u prvoj sigurnoj državi u koju stignu, no zemlje koje se nalaze na prvoj crti, poput Malte i Italije, istaknule su da teret treba podijeliti cijeli EU.
"Ovo nije nehumani čin", rekao je jutros talijanski ministar prometa Danilo Toninelli, nadležan za talijanske luke i obalnu stražu. "To je zdrav razum... Tražimo da cijela Europa preuzme odgovornost za tako delikatno i važno pitanje poput imigracije", dodao je taj pripadnik Pokreta pet zvijezda koji dijeli vlast s Ligom.
Europska komisija pozvala je na hitno djelovanje, a u konačnici je reagirala španjolska vlada premijera Sancheza.
Salvini na Twitteru: 'Pobjeda!'
Italija se u ponedjeljak hvalila uspjehom pošto je Španjolska pristala prihvatiti brod sa 629 migranata kojima je pružena pomoć na Sredozemnome moru i tako izvojevala "pobjedu" u nastojanju da smanji priljev migranata na svoju obalu.
"POBJEDA", napisao je velikim slovima na Twitteru talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini, čelnik Lige (krajnja desnica), nakon dvodnevne krize usred Mediterana i sukoba Italije i Malte.
Sudbina broda koji je unajmila francuska nevladina organizacija SOS Mediteran tijekom poslijepodneva još nije bila poznata. Brod, Aquarius, još nije obznanio hoće li se uputiti u Španjolsku, udaljenu oko 1.300 km - za što mu trebaju barem četiri dana, po procjeni agencije France Pressea - u očekivanju naredbe iz središta za koordinaciju spasilačkih akcija u Rimu.
Španjolska ponuda "ohrabruje i pokazuje da ima zemalja koje su osjetljive na ljudske potrebe", rekla je za AFP Sophie Beau, glavna ravnateljica SOS Mediterana.
"Otvorili smo frontu u Europi", poručio je Salvini na Twitteru, gdje objavljuje pod hashtagom "zatvaramo vrata".
"Italija više nije sama", dodao je talijanski premijer Giuseppe Conte, rekavši da je riječ o "velikom zaokretu".
Italija na čiju se obalu od 2013. iskrcalo oko 700.000 migranata redovito je optuživala Europljane, pa i kada je na vlasti bio lijevi centar, da okreću glavu od njezinih problema i da su je ostavili samu u migrantskoj krizi.