Iz ideoloških razloga četiri godine prije ubojstva američkog predsjednika Lee Harvey Oswald prebjegao je u SSSR i došao u Moskvu. To je bila 1959. godina. Oswald se smatrao komunistom i htio je živjeti u socijalističkoj zemlji.
Kada su sovjetske vlasti odbacile zahtjev Leeja Harveyja Oswalda za produženje njegove jednotjedne vize s kojim je došao u SSSR iz Finske početkom listopada 1959., Oswald je u hotelskoj kupaonici prerezao vene. Oswald, 19-godišnji bivši marinac, nije mogao podnijeti ideju povratka u Sjedinjene Države, piše hr.rbth.com
Oswaldov iznenadni i neočekivani dolazak za Sovjete činilo se bio prava gnjavaža. Nakon posjeta Nikite Hruščova SAD-u u rujnu 1959., ideja američkog prebjega (posebice tako beskorisnog poput Oswalda) Sovjetima nije bila poželjna. No vlasti su nakon njegovog pokušaja samoubojstva zaključile da bi mrtvi Amerikanac u Moskvi bio puno gori ishod, pa su nevoljko dopustili Oswaldu da ostane u zemlji.
Mislio je da je Minsk u Sibiru
Oswald je bio presretan. Javno se odrekao svog američkog državljanstva (to zapravo nikad nije službeno učinio) i izrazio želju da studira na Moskovskom državnom sveučilištu. Sovjetske vlasti tu ga umjesto toga poslale u Minsk (danas glavni grad Bjelorusije) kako bi radio kao operater na tokarskom stroju u tvornici koja je proizvodila televizore i radije.
Prema Oswaldovom dnevniku, on je pitao dužnosnike nalazi li se Minsk u Sibiru, na što su se oni samo nasmijali.
Oswald je, kao stranac, u tvornici imao učitelja ruskog jezika. Zvao se Stanislav Šuškevič i bio je jedan od rijetkih pojedinaca u Oswaldovom odjeljenju koji su znali engleski jezik. Njegov učitelj je 30 godine kasnije postao prvi lider neovisne Bjelorusije (1991.-1994.).
U jednom se intervjuu Šuškevič prisjetio kako je budući strijelac iz Dallasa bio vrlo uredan, što nije bilo u koliziji s činjenicom da je bio "grozan operater na tokarskom stroju". Šuškevič je Oswalda nazvao 'tromim' te je izrazio sumnju u to da je njegov bivši kolega bio u stanju ubiti američkog predsjednika.
Bjeloruska novinarka Larisa Sajenko, citira svoje razgovore s još jednim Oswaldovim sugovornikom, Pavelom Golovačevom, koji također nije povjerovao u to da je Oswald ubio američkog predsjednika. Prema njegovim riječima, Oswald je bio loš strijelac te je čak i doživio neuspjeh na streljačkom natjecanju u tvornici.
Zarađivao puno, a nije imao gdje potrošiti novce
Oswaldu je brzo dosadio život u Minsku iako je jako dobro zarađivao. Naime, plaća mu je bila 700 rubalja mjesečno (2800 dolara 1959. godine), a od odbora Crvenog križa je mjesečno dobivao još 700 rubalja. Običan radnik u toj tvornici je pak zarađivao 70 rubalja mjesečno.
No Oswald nije bio sretan jer taj novac nije imao gdje trošiti. Žalio se da u njemu nema noćnih klubova niti kuglana, kao ni mjesta za opuštanje. Jedina zabava su bili sindikalni plesovi. Tako da ga je vrlo brzo razočarao sovjetski stil života.
Tijekom boravka u Minsku Oswald je upoznao 19-godišnju studenticu farmacije Marinu Prusakovu.
Vrlo brzo su se oženili i dobili kćerkicu June. Ubrzo nakon njezina rođenja Oswald je nagovorio Marinu da s njim pođe u Ameriku. U ljeto 1962. godine preselili su se u Dallas. No u braku im nisu 'cvale ruže'.
Ubio Kennedyja jer ga žena nije htjela poljubiti?
Večer prije nego što je ubio Johna Kennedyja, Oswald je došao do svoje supruge Marine s kojom je u to vrijeme bio u izrazito lošim odnosima. Želio se pomiriti s njom. Pokušao ju je poljubiti, ali opet su se posvađali. Sljedeće jutro ostavio je Marini nešto novca i burmu te se odvezao na posao. Uzeo je i snajpersku pušku.
Bi li Lee Harvey pucao na američkog predsjednika da se pomirio sa ženom?
Marina se preudala dvije godine kasnije, a burmu je prodala 2013. godine za 90.000 dolara.
Jack Ruby, vlasnik noćnog kluba u Dallasu, usred gomile policajaca i novinara ubio je Oswalda kada ga je policija vodila iz gradskog zatvora u okružni zatvor. Sve su to zabilježile i televizijske kamere. Ubojica je potom tvrdio kako je bio izbezumljen predsjednikovim ubojstvom.