To je to što me zanima!

Šokantna priča iz srednjeg vijeka: Bandić iz 13. stoljeća

Fascinantna sudbina gradonačelnika koji je htio lažirati dokumente i trgovati zemljištima, zamjerio se moćnijima i bogatijima od sebe, ali se i silno obogatio
Vidi originalni članak

Još u 13. stoljeću zabilježen je okršaj zbog gradske vlasti između Zagrepčana i središnje figure tadašnje države. Nije prošlo ni 30 godina od prvih građevinskih zahvata u Gradecu, na zapadnom brdu Griču, kada je Bela IV., prema svome ukusu, instalirao određenog Arkina na čelo gričkoga stanovništva. Premda uvijek hvaljen kao povijesni osnivač Zagreba, već za kraljeva života purgeri su se pobunili bez osobita uvažavanja i zahvalnosti prema njegovim osnivačkim zaslugama. Zato je Arkin morao abdicirati. Vladar panonske Ugarske - kojoj je Zagreb pripadao - ipak je pokazao da ispunjava svoja obećanja. Nije mogao poreći da u “Zlatnoj buli” iz 1242. stoji crno na bijelome da čeljad na Griču ima pravo birati svoga čelnika “odakle im drago“.

Kada je riječ o Zagrebu, malo se od tada promijenilo u ambicijama državnoga vrha, bio on smješten u mađarskom Budimu ili u hrvatskim Banskim dvorima. Tako aktualni premijer Zoran Milanović nije prvi vladar samostalne Hrvatske koji s negodovanjem gleda zagrebačkog gradonačelnika. U ‘90-tima sličnu je situaciju svladavao Franjo Tuđman, koji se, unatoč neupitnoj većini nacionalnoga biračkoga tijela, u Zagrebu hrvao s manjinom poklonika. Razlika je samo u slabašnijem potencijalu srednjovjekovnoga Bele IV. da argumentima pravne države uljepša svoju samovolju. Kao aposlutni gospodar u doba nezamislive trodiobe vlasti, ugarski kralj držao je u svojim rukama svekolike suverene ingerencije, od zakonodavstva i zemljovlasništva do vrhovnoga sudovanja. 

No na isti je način zagrebački gradonačelnik bio izabrani starješina svoje zajednice, njezin politički glasnogovornik i fizički eksponent, šef njezina teritorija i sudac u internim razmiricama. Ukratko nitko osim suverene državne instance nije ga mogao kazneno goniti i sankcionirati. Ali je aposlutna kraljeva sloboda značila apsolutnu odgovornost za posljedice, bez mogućnosti prebacivanja krivnje na nekoga drugoga.

>>> Više čitajte u Expressu...

Idi na 24sata

Komentari 34

  • crazy mind 03.12.2014.

    interesantan smo narod. kada je broz odapeo zagrebom se prolamao lelek tuge, mogao si gledati samo tuzne face. sada ga svi oni koji su tada tugovali na sav glas pljuju nebili oprali ondasnje ponasanje. bandicu se pjeva ona brozova "sto je vise objeda i lazi bandica nam je sve drazi i drazi". treba samo sacekati neko vrijeme pa pogledati sve one koji sada za njim tuguju pa vidjeti koju kolicinu pljuvacke ce tada izbacivati. stvarno smo jadan narod jer nam stavovi ovise o duljini puhanja "vjetra"

  • ciara46 03.12.2014.

    komentatorov3....ako si pravi Zagrepčan, bistre glave, ne podržavaš kriminal i držiš do moralnih vrjednosti, onda nikako ne možeš biti za Bandiča i slične, osim ako nisi sve to.

  • franjoclio 03.12.2014.

    sta je pijun od velike bande, bandic, a taj se napis, treba citati, ostavina kralja, nasljedstvo, njegova imovina, bogom dana, sta trazi kod oltara, trebao bi ga bozanic izbaciti iz crkve, a mozda i ne??

Komentiraj...
Vidi sve komentare