Bugarska i Sjeverna Makedonija dogovorile su prošli tjedan da će do 10. studenoga pokušati riješiti svoje povijesne nesuglasice kako bi Skoplje moglo započeti pregovore o pristupanju Europskoj uniji.
- Treba pokrenuti (bilateralne) razgovore na svim razinama kako bi se postigao kompromis do 10. studenoga - kada se u Sofiji održava ekonomski samit EU-a i država zapadnog Balkana, rekao je bugarski premijer Bojko Borisov nakon sastanka s makedonskim šefom diplomacije Bujarom Osmanijem u petak u Sofiji.
Na samitu u Sofiji 10. studenoga bit će usvojen europski plan o uspostavi regionalnog ekonomskog prostora na zapadnom Balkanu, kako je dogovoreno na samitu u Trstu u srpnju 2017. u sklopu Berlinskog procesa.
Bugarska i Sjeverna Makedonija spore se oko jezika i nekih povijesnih osoba, pisaca i pjesnika.
Bugarska, članica EU-a od 2007., smatra da je makedonski jezik bugarski dijalekt i traži da ga se službeno ne označava kao „makedonski jezik” nego kao „službeni jezik Republike Sjeverne Makedonije”.
- Latentni animozitet, nasljeđe prošlosti, mora biti prevladan - složio se Osmani.
- Bugarska shvaća suvremenu političku realnost, a Sjeverna Makedonija mora prihvatiti povijesnu realnost - naglasio je Borisov.
Mješovito povjerenstvo povjesničara koje bi trebalo riješiti sporna pitanja sastat će se ovaj tjedan u Skoplju nakon godinu dana stanke.
Europski povjerenik za proširenje Oliver Varhelyi pozvao je u srijedu u Skoplju dvije strane da pronađu rješenje kako bi do kraja godine mogli početi pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom.
Bugarska je bila prva država koja je priznala neovisnost Makedonije 1992. i podržala je kompromisni dogovor Skoplja i Atene o preimenovanju države u Republiku Sjevernu Makedoniju što je omogućilo njezin ulazak u NATO u ožujku ove godine.