Saborska zastupnica Katica Glamuzina izvijestila je u četvrtak da je njen Klub socijaldemokrata pripremio Kodeks ponašanja o rodnoj diskriminaciji s pravilnikom o postupanju u slučaju seksualnog uznemiravanja i nasilja.
To je prvi takav kodeks koji je jedan klub u Hrvatskom saboru ikada imao, rekla je zastupnica u slobodnom govoru i pozvala druge klubove, stranke i Sabor da naprave isto.
Glamuzina je prozvala Vladin Ured za ravnopravnost spolova da već sedam godina kasni s donošenjem ključnog dokumenta - Nacionalne strategije za ravnopravnost spolova.
Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u slobodnim govorima samo su zastupnice upozorile na to nasilje te naglasile kako je važno osvijestiti javnost da je dužnost svih prijaviti nasilje i na taj način spriječiti zlostavljanje, a možda i spasiti život.
Žene se teško odlučuju prijaviti nasilnika, najčešće zbog straha, ekonomske ovisnosti o nasilniku, nemogućnosti pronalaska drugog smještaja i zaposlenja, kazala je Anita Pocrnić Radošević (HDZ), poručivši da nasilje treba prijaviti kako bi se zaustavilo i kaznilo.
Šutjeti o nasilju nad ženama nije mudar potez, nećemo napraviti dobro ako okrenemo glavu i ne želimo se petljati, kazala je Dragana Jeckov (SDSS), upozoravajući kako posljednjih mjeseci nasilje raste.
Navela je kako policijska statistika govori da se broj zabilježenih ubojstava i pokušaja ubojstava u devet mjeseci ove godine opasno približio ukupnom broju iz prošle godine, u prvih devet mjeseci zabilježen je veći broj silovanja i pokušaja silovanja nego u cijeloj prošloj godini.
Jeckov: Nasilje nad ženama s invaliditetom tri puta veće
Jeckov je skrenula pozornost da su žene s invaliditetom u posebno teškom položaju. Nasilje nad njima je tri puta veće nego nad drugim ženama, one se ne odlučuju na prijavu nasilja jer ovise o nasilnicima, pa šute i trpe, upozorila je zastupnica.
Pozivajući se na podatke MUP-a, Marija Selak Raspudić (Most) istaknula je kako najnoviji podaci upozoravaju da se tragičan lanjski trend nije promijenio, nego je nastavio rasti.
Ukupno kaznenih djela na štetu djece i obitelji u odnosu na prošlu godinu ima 17 posto više, a u Sisačko-moslavačkoj županiji gotovo 20 posto više, žene su tamo izložene dvostrukom riziku, pandemije i potresa, kazala je Selak Raspudić.
Naglasila je kako nasilje u obitelji u vrijeme pandemije covida i dalje raste. I to treba biti alarm za sve nas ovdje, treba nešto napraviti, poručila je.